Skip to content

سرور چیست؟

سرور چیست؟

سرور یک برنامه یا دستگاه کامپیوتری است که خدماتی را به برنامه کامپیوتری دیگر و کاربر آن که به عنوان کلاینت نیز شناخته می شود ارائه می دهد. در یک مرکز داده، کامپیوتر فیزیکی که یک برنامه سرور روی آن اجرا می شود نیز اغلب به عنوان سرور نامیده می شود. ممکن است یک سرور اختصاصی باشد یا برای مقاصد دیگر استفاده شود؛ این امر در فروش سرورhp  نیز بسیار مهم است.

در مدل برنامه کلاینت/سرور، سرور منتظر می ماند و درخواست های برنامه های کلاینت را که ممکن است در همان کامپیوتر یا سایر کامپیوترها در حال اجرا هستند، انجام دهد. یک برنامه کاربردی در یک کامپیوتر ممکن است به عنوان یک سرویس گیرنده با درخواست خدمات از برنامه های دیگر و به عنوان سرور درخواست های آن  را انجام دهد.

سرورها چگونه کار می کنند؟

عبارت سرور می تواند به یک ماشین فیزیکی، یک ماشین مجازی یا نرم افزاری که خدمات سرور را انجام می دهد اشاره کند. نحوه عملکرد سرور بسته به نحوه استفاده از کلمه سرور به طور قابل توجهی در فروش سرور hp متفاوت است.

 

سرور چیست

سرورهای فیزیکی و مجازی

سرور فیزیکی، کامپیوتری است که برای اجرای نرم افزار سرور استفاده می شود. تفاوت بین سرور و کامپیوتر رومیزی در بخش بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت. سرور مجازی نمایشی مجازی از یک سرور فیزیکی است. مانند یک سرور فیزیکی،  سرور مجازی نیز شامل سیستم عامل و برنامه های کاربردی خود است. اینها جدا از هر سرور مجازی دیگری که ممکن است روی سرور فیزیکی در حال اجرا باشد، نگهداری می شود.

فرآیند ایجاد ماشین های مجازی شامل نصب یک جزء نرم افزاری سبک وزن به نام Hypervisor بر روی یک سرور فیزیکی است. وظیفه Hypervisor این است که سرور فیزیکی را قادر می سازد تا به عنوان میزبان مجازی سازی عمل کند. میزبان مجازی سازی منابع سخت افزاری سرور فیزیکی مانند زمان CPU، حافظه، فضای ذخیره سازی و پهنای باند شبکه را در اختیار یک یا چند ماشین مجازی قرار می دهد.

یک کنسول مدیریتی به مدیران این امکان را می دهد که منابع سخت افزاری خاصی را به هر سرور مجازی اختصاص دهند. این به کاهش چشمگیر هزینه‌های سخت‌افزار کمک می‌کند، زیرا یک سرور فیزیکی می‌تواند چندین سرور مجازی را کنترل کند؛ بدون اینکه نیاز باشد هر بار کاری با سرور فیزیکی خود داشته باشد.

نرم افزار سرور

حداقل یک سرور به دو جزء نرم افزاری نیاز دارد: یک سیستم عامل و یک برنامه. سیستم عامل به عنوان یک پلت فرم برای اجرای برنامه سرور در فروش سرورhp  عمل می کند. دسترسی به منابع سخت افزاری اساسی را فراهم می کند و خدماتی را که برنامه به آن وابسته است ارائه می دهد.

سیستم عامل همچنین ابزاری را برای مشتریان فراهم می کند تا با برنامه سرور ارتباط برقرار کنند. برای مثال آدرس IP سرور و نام دامنه در سیستم عامل اختصاص داده می شود.

همچنین بخوانید: صفر تا صد کراکن کارت

سرور چیست

شباهت و تفاوت های کامپیوترهای رومیزی با سرورها

بین کامپیوترهای رومیزی و سرورها هم شباهت ها و هم تفاوت هایی وجود دارد. اکثر سرورها مبتنی بر پردازنده‌های X86/X64 هستند و می‌توانند همان کد رایانه رومیزی X86/X64 را اجرا کنند. با این حال، برخلاف اکثر رایانه‌های رومیزی، سرورهای فیزیکی اغلب شامل چندین سوکت CPU و حافظه تصحیح خطا هستند. معمولاً سرورها نسبت به اکثر رایانه های رومیزی از حافظه بسیار بیشتری پشتیبانی می کنند.

از آنجایی که سخت افزار سرور معمولاً کارهای حیاتی را اجرا می کند، سازندگان سخت افزار سروردر فروش سرور hp ، سرورهایی را برای پشتیبانی از اجزای اضافی طراحی می کنند. یک سرور ممکن است مجهز به منابع تغذیه اضافی و رابط های شبکه اضافی باشد. این مؤلفه‌های اضافی به سرور اجازه می‌دهند حتی در صورت خرابی یک مؤلفه کلیدی به کار خود ادامه دهد.

سخت افزار سرور نیز از نظر فرم فاکتور با سخت افزار دسکتاپ متفاوت است. رایانه های رومیزی مدرن اغلب به صورت برج های کوچک وجود دارند که برای قرار دادن زیر میز طراحی شده اند. اگرچه هنوز هم برخی از فروشندگان وجود دارند که سرورهای برجی را ارائه می دهند، اما بیشتر سرورها به گونه ای طراحی شده اند که روی رک نصب شوند. این سیستم‌های سرور rack mount بسته به اینکه چه مقدار فضای رک اشغال می‌کنند، دارای ضریب فرم 1U، 2U یا 4U توصیف می‌شوند؛ سرور 2U دو برابر یک سرور 1U فضای رک را اشغال می‌کند.

سرور رک

یک سرور رک به گونه ای طراحی شده است که در یک قاب فلزی با اندازه استاندارد قرار بگیرد. یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین رایانه رومیزی و سروردر فروش سرورhp ، سیستم عامل آن است. یک سیستم عامل دسکتاپ ممکن است بتواند برخی از عملکردهای سرور مانند را انجام دهد، اما برای جایگزینی سیستم عامل سرور طراحی یا مجوز ندارد. برای مثال ویندوز 10 یک سیستم عامل دسکتاپ است.

برخی از نسخه های ویندوز 10 شامل Hyper-V، پلت فرم ماشین مجازی مایکروسافت است. با وجود اینکه هر دو ویندوز 10 و ویندوز سرور می توانند Hyper-V را اجرا کنند، هایپروایزر ویندوز 10 عمدتاً برای اهداف توسعه استفاده می شود، در حالی که نسخه Hyper-V همراه با ویندوز سرور برای اجرای سرورهای مجازی تولید و طراحی شده است.

اگرچه یک سازمان می تواند یک سرور مجازی را در ویندوز 10 Hyper-V اجرا کند، مسائل مربوط به مجوز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این Windows Server Hyper-V دارای ویژگی‌های انعطاف‌پذیری است که در نسخه ویندوز 10 یافت نمی‌شوند. به عنوان مثال ویندوز سرور در فروش سرور hp از خوشه بندی شکست و تکرار ماشین مجازی پشتیبانی می کند.

به طور مشابه سیستم عامل ویندوز 10 می تواند فایل ها را در دسترس دستگاه های موجود در شبکه محلی قرار دهد. با این حال ویندوز 10 هرگز برای اشتراک گذاری فایل در مقیاس بزرگ طراحی نشده است.

 ویندوز سرور را می توان طوری پیکربندی کرد که به عنوان یک سرور فایل کاملاً برجسته عمل کند. در سازمان‌های بزرگ یک سیستم فایل توزیع‌شده را می‌توان در کل سرور ایجاد کرد تا عملکرد، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بهتری نسبت به آنچه که یک سرور فیزیکی به تنهایی می‌تواند ارائه کند ایجاد کرد.

سرور چیست

انواع سرور

سرورها اغلب بر اساس هدفشان دسته بندی می شوند. چند نمونه از انواع سرورهای موجود به شرح زیر است:

وب سرور: یک برنامه کامپیوتری که صفحات یا فایل های HTML درخواستی را ارائه می دهد. در این مورد، یک مرورگر وب به عنوان مشتری عمل می کند.

سرور برنامه: برنامه ای در رایانه در یک شبکه توزیع شده که منطق تجاری یک برنامه کاربردی را ارائه می دهد.

سرور پروکسی: نرم افزاری که به عنوان یک واسطه بین یک دستگاه نقطه پایانی، مانند رایانه و سرور دیگری که کاربر یا مشتری از آن درخواست خدمات می کند، عمل می کند.

سرور پست الکترونیکی: برنامه‌ای که ایمیل‌های دریافتی را از کاربران محلی افرادی در همان دامنه و فرستنده‌های راه دور دریافت می‌کند و ایمیل‌های خروجی را برای تحویل ارسال می‌کند.

سرور مجازی: برنامه ای است که بر روی یک سرور اشتراکی اجرا می شود و به گونه ای پیکربندی شده است که به نظر هر کاربر کنترل کامل یک سرور در فروش سرور hp را در اختیار دارد.

سرور Blade: یک شاسی سرور که دارای چندین برد مدار الکترونیکی نازک و مدولار است که به عنوان تیغه سرور شناخته می شود. هر blade به تنهایی یک سرور است که اغلب به یک برنامه اختصاص داده شده است.

سرور فایل: رایانه ای که وظیفه ذخیره سازی و مدیریت فایل های داده مرکزی را بر عهده دارد تا سایر رایانه های موجود در همان شبکه بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

سرور خط مشی: جزء امنیتی یک شبکه مبتنی بر سیاست است که خدمات مجوز را ارائه می دهد و ردیابی و کنترل فایل ها را تسهیل می کند.

سرور پایگاه داده: این سرور وظیفه میزبانی یک یا چند پایگاه داده را بر عهده دارد. برنامه های کاربردی سرویس گیرنده و پرس و جوهای پایگاه داده را انجام می دهند؛ همچنین داده ها را از پایگاه داده ای که روی سرور میزبانی شده است بازیابی یا روی آن می نویسند.

سرور چاپ: این سرور به کاربران امکان دسترسی به یک یا چند چاپگر متصل به شبکه یا دستگاه های چاپی را که برخی از فروشندگان سرور آنها را می نامند را می دهد. سرور چاپ در فروش سرور hp به عنوان یک صف برای کارهای چاپی که کاربران ارسال می کنند عمل می کند. برخی از سرورهای چاپ می توانند کارهای موجود در صف چاپ را بر اساس نوع کار یا اینکه چه کسی کار چاپ را ارسال کرده است، اولویت بندی کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : HADOOP چیست؟

سرور چیست

نمودار ویژگی های سرور

برای تعیین اینکه به چه منابع و ویژگی های سرور در فروش سرورhp  نیاز دارید، مورد استفاده را مشخص کنید.

اجزای سرور

سرورها از چندین مؤلفه و اجزای فرعی مختلف تشکیل شده اند. در سطح سخت‌افزار، سرورها معمولاً از یک شاسی رک شامل منبع تغذیه، برد سیستم، یک یا چند CPU، حافظه ذخیره‌سازی، یک رابط شبکه و یک منبع تغذیه تشکیل می‌شوند.

اکثر سخت افزارهای سرور از مدیریت خارج از باند به طریق پورت شبکه اختصاصی پشتیبانی می کنند. مدیریت خارج از باند، مدیریت و نظارت سطح پایین سرور را مستقل از سیستم عامل امکان پذیر می کند. سیستم های مدیریت خارج از باند را می توان برای روشن یا خاموش کردن سرور از راه دور، نصب سیستم عامل و انجام نظارت بر سلامت استفاده کرد.

سیستم های عامل

جزء دیگر سیستم عامل، سرور است. یک سیستم عامل سرور مانند ویندوز سرور یا لینوکس، به عنوان پلتفرمی عمل می کند که برنامه ها را قادر به اجرا می کند. سیستم عامل دسترسی برنامه ها را به منابع سخت افزاری مورد نیاز آنها فراهم می کند و اتصال شبکه را فعال می کند.

برنامه چیزی است که سرور را قادر می سازد کار خود را انجام دهد. به عنوان مثال، یک سرور برنامه پایگاه داده را اجرا می کند. به همین ترتیب، یک سرور ایمیل نیاز به اجرای یک برنامه ایمیل دارد.

سرور چیست

انتخاب سرور مناسب

عوامل زیادی وجود دارد که در انتخاب سرور باید در نظر گرفته شود، از جمله ماشین مجازی و ادغام کانتینر. هنگام انتخاب سرور در فروش سرورhp ، اهمیت برخی ویژگی ها را بر اساس موارد استفاده ارزیابی کنید.

قابلیت‌های امنیتی نیز مهم هستند و تعدادی از ویژگی‌های حفاظت، شناسایی و بازیابی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود؛ از جمله رمزگذاری داده‌های بومی برای محافظت از داده‌های در حال اجرا و داده‌های در حالت استراحت و همچنین ثبت رویدادهای مداوم برای ارائه رکوردی پاک‌ناپذیر از تمام فعالیت‌ها. اگر سرور به حافظه داخلی متکی باشد، انتخاب نوع و ظرفیت دیسک نیز مهم است زیرا می تواند تأثیر قابل توجهی بر ورودی/خروجی (I/O) و انعطاف پذیری داشته باشد.

شرکت بازرگانی نویان سرور مسلط بر بازار واردات سرور hp، فروش قطعات سرور hp و عیب یابی و تعمیرات سرور hp فعال می باشد؛ همچنین می توانید برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.