Skip to content

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر چیست؟ یک مرکز داده یک تسهیلات است که مرکز عملیات و تجهیزات فناوری اطلاعات سازمان را سازماندهی می کند و همچنین اطلاعات ذخیره شده، مدیریت و توزیع آن را مدیریت می کند. مراکز داده یک سیستم بحرانی ترین شبکه هستند و برای تداوم عملیات روزانه حیاتی هستند. به همین ترتیب، امنیت و قابلیت اطمینان مراکز داده و اطلاعات آنها اولویت اول برای سازمان ها است.

هرچند طرح های مرکز داده منحصر به فرد هستند، معمولا می توانند به عنوان مراکز داده اینترنتی یا شرکت های سازمانی (یا "داخلی") طبقه بندی شوند. مراکز داده اینترنتی به طور معمول از برنامه های نسبتا کمی پشتیبانی می کنند، معمولا مبتنی بر مرورگر هستند و کاربران زیادی دارند، که معمولا ناشناخته است. در مقابل، مراکز داده سازمانی کمتر کاربران را سرویس می دهند، اما برنامه های بیشتری را میزبانی می کنند که از برنامه های سفارشی متفاوت است.

معماری و نیازهای مرکز داده می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک مرکز داده ای که برای ارائه دهنده خدمات ابر مانند آمازون EC2 ساخته شده است، تسهیلات، زیرساخت ها و الزامات امنیتی را که به طور قابل توجهی با یک مرکز داده کاملا خصوصی متفاوت است، مانند ساخته شده برای پنتاگون که اختصاص داده شده برای حفاظت از اطلاعات طبقه بندی شده است.

صرف نظر از طبقه بندی، یک کارآیی مرکز داده موثر از طریق یک سرمایه گذاری متوازن در تسهیلات و تجهیزات ذخیره می شود. عناصر یک مرکز داده به شرح زیر است:

تسهیلات 

محل و "فضای سفید"، یا فضای قابل استفاده است که در دسترس برای تجهیزات فناوری اطلاعات است. ارائه دسترسی روزانه به اطلاعات، مراکز داده را بعنوان یکی از بیشترین امکانات مصرف انرژی در جهان می داند. تاکید زیادی بر روی طراحی برای بهینه سازی فضای سفید و کنترل محیط برای قرار دادن تجهیزات در محدوده دما / رطوبت مشخص شده توسط تولید کننده قرار دارد.

زیرساخت های پشتیبانی 

تجهیزات کمک به حفظ امنیت بالاترین سطح در دسترس بودن ممکن است. موسسه Uptime مشخص کرده است که چهار مرکز اطلاعات می تواند زیر، با در دسترس بودن از 99.671٪ تا 99.995٪ تعریف شود. برخی از اجزاء برای حمایت از زیرساخت عبارتند از:

1. منابع برق بی وقفه (UPS) - بانک های باتری، ژنراتورها و منابع برق اضافی.

2. کنترل محیط زیست - سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC)، سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (سیستم تهویه هوا) و سیستم های اگزوز.

3. سیستم های امنیتی فیزیکی - بیومتریک و سیستم های نظارت تصویری.

تجهیزات IT

تجهیزات واقعی برای عملیات IT و ذخیره سازی داده های سازمان. این شامل سرورها، سخت افزار ذخیره سازی، کابل ها و قفسه ها و همچنین انواع عناصر امنیتی اطلاعات مانند فایروال ها می باشد.

کارکنان عملیات - برای نظارت بر عملیات و حفظ IT و تجهیزات زیربنایی در اطراف ساعت.

مراکز داده در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای پیشرفت کرده اند و تکنولوژی هایی مانند مجازی سازی برای بهینه سازی استفاده از منابع و افزایش انعطاف پذیری فناوری اطلاعات را اتخاذ کرده اند. به عنوان شرکت فناوری اطلاعات نیاز به ادامه به سمت خدمات به صورت تقاضا، بسیاری از سازمان ها به سمت خدمات و زیرساخت های مبتنی بر ابر حرکت می کنند. تمرکز بر روی ابتکارات برای کاهش مصرف انرژی عظیم مراکز داده با استفاده از تکنولوژی ها و شیوه های کارآمد در مدیریت مرکز داده قرار گرفته است. مراکز داده ای که به این استانداردها ساخته شده اند "مراکز داده های سبز" ساخته شده اند.