Skip to content

سرور VPN چیست؟

سرور VPN چیست؟

سرور HP کامپیوتری است که به شبکه متصل است و اطلاعاتی را در اختیار آن قرار می دهد. همچنین می توان از سرورها برای هدایت ترافیک اینترنت استفاده کرد. سرورها داده ها را ذخیره، مدیریت و به ایستگاه های کاری در شبکه تحویل می دهند. امروزه با استفاده از سرور، امنیت سیستمها افزایش یافته و ادغام آنها با ابزارهای پشتیبان و بازیابی آسان گردیده است. بطور مثال بانکداری آنلاین، خدمات تحویل غذا، ایمیل شما، شبکه های اجتماعی شما و خدمات مالیاتی آنلاین شما همه و همه توسط سرورها ارائه می شود.

تعریف VPN

VPN یا فیلترشکن مخفف عبارت شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است و فرصت ایجاد یک اتصال شبکه محافظت شده را در هنگام استفاده از شبکه های عمومی فراهم می‌کند. وی‌پی‌ان ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می‌کند و هویت آنلاین شما را پنهان می‌کند. این امر ردیابی فعالیت‌های آنلاین و سرقت داده‌ها را برای اشخاص ثالث دشوارتر می‌کند. بطور کلی می‌توان گفت پروتکلی است که اطلاعات شما را به صورت رمزنگاری شده و کاملا ایمن منتقل می‌کند.

اجزای VPN

 دستگاه کاربر: به دستگاهی اطلاق می‌شود که برای اتصال به اینترنت از طریق اتصال VPN  استفاده می‌کنید. این مورد می تواند هر دستگاه آماده اینترنت مانند رایانه شخصی، لپ تاپ، تبلت، روتر یا گوشی هوشمند باشد.

پروتکل VPN  :مجموعه ای از قوانین که نحوه هدایت داده ها از دستگاه کاربر به سرور را دیکته می کند و با تعریف مواردی مانند اندازه بسته، تکنیک های احراز هویت و رمزگذاری تعیین می کنند که اتصال چقدر سریع و ایمن خواهد بود.

تونل VPN:در  اتصال رمزگذاری شده بین شما و سرور تونل، مسیری است که بسته های داده شما برای رسیدن به سرور و از آنجا به اینترنت طی می کنند.فرآیند ایجاد یک اتصال VPN با فعال کردن نرم افزار یا اتصال دستی توسط کاربر شروع می شود. 

سرور VPN 

شما می‌توانید با خرید سرور VPN نوعی سرور که میزبانی و ارائه خدمات VPN را امکان‌پذیر می‌کند و ترکیبی از فن‌آوری‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار میباشدو به مشتریان امکان اتصال به یک شبکه امن و یا خصوصی را فراهم می‌کندداشته باشید. این سرورها یک عنصر کلیدی برای ایجاد این اتصال هستند.

سرور VPN یک سرور استاندارد است که با نرم‌افزار سرویس‌دهنده VPN نصب و پیکربندی شده است.   با این حال، به طور کلی دارای پورت های ارتباطی منطقی و فیزیکی بیشتری است. این سرور اتصال و خدمات موردنیاز را به مشتریان از راه دور و یا محلی ارائه می دهد و همچنین از یک یا چند پروتکل برای اتصال و ارتباطات، مانند پروتکل نقطه به نقطه (PPP) استفاده می کند. سرویس گیرنده VPN ابتدا به سرور VPN متصل می‌شود و قبل از اینکه به وی اجازه دسترسی به VPN داده شود، خود را احراز هویت می‌کند.

سرور برای محافظت از ناشناس بودن و ایمنی شما بسیار مهم است، زیرا اتصالات آن به طور موثر موقعیت و IP واقعی شما را جعل می کند. وقتی از VPN استفاده می کنید، مسیر اتصال خود را تغییر می دهید. به جای اینکه از ISP خود به سایت بروید، از طریق سروری که توسط ارائه دهنده VPN اداره می شود، یک مسیر انحرافی را طی می کنید. نحوه راه‌اندازی این سرور به گونه ای است که وانمود می کند که اتصال شما از آن سرچشمه می‌گیرد نه سرور ISP خود شما. این نشانی IP شما را تغییر می‌دهد و به نظر می‌رسد در سایتی که بازدید می‌کنید کاملاً در مکان دیگری هستید. این نقطه قوت یک VPN است و شما را در هر دو انتهای اتصال شما پوشش می دهد.

سرورهای VPN ترکیبی از فناوری‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هستند و به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند تا کاربران بتوانند از طریق آنها به اینترنت دسترسی داشته باشند. به نوعی، آنها به عنوان پروکسی برای اتصال شما عمل می کنند و به همین دلیل است که اغلب به عنوان سرورهای پروکسی شناخته می شوند.

جدا از پوشاندن IP و موقعیت مکانی شما، تونل رمزگذاری شده ایجاد شده بین شما و سرور همچنین تمام فعالیت های آنلاین شما را پنهان می کند. بسته های داده شما پس از رسیدن به سرور رمزگشایی می شوند. پس از رمزگشایی، آن داده ها به وب سایت مورد نظر هدایت می شوند. هنگامی که وب سایت یا سرویس پاسخ می دهد، اطلاعات رمزگذاری شده و برای شما ارسال می شود.

عملکرد سرور VPN

در این نوع فرآیند اتصال رمزگذاری نشده از طریق ISP شما با یک آدرس IP جدید رمزگذاری می شود و این کار از طریق ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار انجام می شود. سخت افزار به طور کلی توان و ظرفیت سرور را تعیین می کند (تقریباً چه مقدار داده می تواند در هر زمان معین مدیریت شود ) در حالی که نرم افزار، رمزگذاری اتصال را فراهم می کند.

سخت افزار قسمتی است که VPN های خوب را از انواع متوسط ​​متمایز می کند. اما قسمت نرم افزار آن کمی پیچیده تر است و به طور خلاصه، شامل پروتکل هایی است که سرور از آن پشتیبانی می کند. این پروتکلها مجموعه قوانینی هستند که با آن سرور VPN  با سرور یک ISP و همچنین سایتی که بازدید می کنید صحبت می کند. این پروتکلها سرعت و امنیت یک اتصال را تعیین می کند.

⦁ نرم افزار سرور VPN
نرم افزار سرور بر روی سرورهای VPN نصب شده و وظیفه کنترل سخت افزار شبکه را بر عهده دارد و شامل مدیریت امنیت سرور و همچنین مدیریت پروتکل های VPN توسط سرور است.

بسته به پیکربندی نرم افزار سرور VPN، یک سرور می تواند چندین پروتکل VPN را پشتیبانی کند. برخی از آنها به کاربران این امکان را می دهند که بسته به نیاز خود و دستگاهی که استفاده می کنند، از بین انواع پروتکل ها گزینه موردنظر خود را انتخاب کنند.

⦁ سخت افزار سرور VPN
اکثر سرورهای VPN نیز به سخت افزار اختصاصی متکی هستند. این سخت افزار دارای پردازنده مخصوص به خود است و می تواند احراز هویت و رمزگذاری را از طریق نرم افزار  انجام دهد. تمایز مهمی که باید در اینجا قائل شد، تمایز بین سرورهای VPN است که توسط ارائه دهندگان اجرا می شوند و آنهایی که توسط خود کاربران راه اندازی شده اند.
کاربران می‌توانند نرم‌افزار VPN را از طریق ارائه دهندگان آن فعال و استفاده نمایند. در حالی که برخی از کاربران سخت‌افزار آن را انتخاب می‌کنند. این سخت‌افزارها به دلیل امنیت بالا و فرآیندهای راه‌اندازی پیچیده، بیشتر برای شرکت‌های بزرگ‌تر استفاده می شوند. وقتی صحبت از ارائه دهندگان VPN می شود یعنی شبکه هایی که از سخت افزار سرور برای ارائه خدمات به کاربران خود استفاده می کنند. 

تفاوت سرور VPN فیزیکی و سرور VPN مجازی

همه ارائه دهندگان VPN از سرورهای فیزیکی استفاده نمی کنند. برخی از آنها از سرورهای مجازی VPN استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد شبکه سرور بسیار بزرگتری را ارائه دهند که مکان های بیشتری را پوشش می دهد، بدون اینکه هزینه ای برای زیرساخت های گران قیمت بپردازند. به این ترتیب است که یک ارائه دهنده VPNمی تواند 34000 سرور را در شبکه خود ادغام کند.

سرورهای VPN مجازی (گاهی اوقات "جعلی" نیز نامیده می شوند) سرورهای مجازی شبیه سازی شده ای هستند که بر روی سخت افزار مرکز داده قوی، اجرا می شوند. اینها مانند سرورهای فیزیکی VPN هستند و در مورد حفظ حریم خصوصی، رمزگذاری و غیره مزایای مشابهی را ارائه می دهند.

نه تنها ارائه دهندگان VPN می توانند تعداد سرورهای شبکه خود را با اجرای سرورهای مجازی افزایش دهند، بلکه می توانند سرورهای سایر مکان ها را نیز شبیه سازی کنند. به عنوان مثال، اگر مرکز داده آنها در آلمان واقع شده باشد، آنها هنوز هم می توانند یک سرور VPN مجارستانی را از آنجا دنبال کنند.

با این حال، جایی که این نوع سرورها با هم تفاوت دارند، عملکرد است. به منظور افزایش تعداد سرورها و کاهش هزینه ها، ارائه دهندگان اغلب چندین سرور VPN مجازی را روی یک ماشین فیزیکی واحد میزبانی می کنند. در برخی موارد، جایی که تعداد زیادی از کاربران متصل به یک سرور VPN مجازی وجود ندارند، ممکن است سرعت بهتری نسبت به اتصال به دستگاه های فیزیکی وجود داشته باشد. با این حال، اگر ترافیک زیادی وجود داشته باشد، عملکرد اتصال به طور قابل توجهی آسیب می بیند.

مکان سرور

اگر به دنبال ارائه دهنده VPN مناسب هستید، مهم است که هم به تعداد سرورها در یک شبکه خاص و هم به مکان های سرور توجه داشته باشید.

تعداد مکان های سرور مستقیماً بر کیفیت اتصالات و همچنین عملکرد ارائه شده توسط نرم افزارتأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید به محتوایی دسترسی پیدا کنید که در کشور شما محدود شده است، مانند کتابخانه Netflix ایالات متحده، باید از VPN با سرورهای ایالات متحده استفاده کنید.

از طرف دیگر، اگر فقط به دنبال پنهان کردن فعالیت آنلاین خود بدون در نظر گرفتن کشور خاصی هستید، به دنبال سریع ترین مکان های سرور برای اتصال به آن هستید. هرچه سرور به مکان واقعی شما نزدیکتر باشد، سرعت بهتری دارد. از این رو، باید به دنبال ارائه دهندگانی باشید که در کشور شما سرور دارند. سرورها در هر کشور نزدیک نیز سرعت مناسبی ارائه می دهند، اما هرچه دورتر می شوید، عملکرد اتصال کاهش می یابد.
همچنین به خاطر داشته باشید که بین اصطلاحات "مکان" و "کشورها" تفاوت وجود دارد. در اکثر ارائه دهندگان، "موقعیت ها" به شهرهای خاصی در داخل یک کشور اشاره دارد. به عنوان مثال، یک ارائه دهنده VPN می تواند صدها مکان VPN در 60 کشور مختلف داشته باشد. 

خصوصیات یک سرور خوب 
همه سرورها یکسان عمل نمیکنند و به طور کلی، یک سرویس VPN با استفاده از سرورهای خوب مسلما نتایج بهتری نسبت به بقیه به شما می دهد. با این حال، نکته آزاردهنده این است که هیچ راه خوبی برای آزمایش سرورهای ارائه دهنده وجود ندارد.در نتیجه، تنها راه برای تشخیص اینکه آیا VPN را با سرورهای خوب انتخاب کرده اید یا نه، استفاده از آن است. اگر سرعت ها نامنظم است یا در اتصال به طور منظم مشکل دارید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که VPN ای را پیدا کنید که کمی بیشتر در زیرساخت آن سرمایه گذاری کرده باشد.

میتوانید برای یک سرور فیزیکی با مشاورین شرکت نویان سرور در قسمت خدمات پشتیبانی و مشاوره تماس و صحبت و مشورت داشته باشد.
منبع مقداری از شرح مقاله: https://www.techopedia.com