Skip to content

رم سرور چیست و انواع رم برای سرور hp

رم سرور چیست و انواع رم برای سرور hp

در دنیای دیجیتال امروزی از آنجایی که سرورها نیاز به ذخیره اطلاعات بسیار زیادی دارند هنگامی که در مورد عملکرد سرور HP بحث می شود، برای خرید سرور HP باید موضوع حافظه سرور برای بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات مطرح می شود آشنا باشید. با توجه به اینکه حجم زیادی از برنامه ها روی سرور اجرا می شوند و همچنین به دلیل تنوع زیاد در قطعات سخت افزاری، موضوع حافظه یا رم در سرور بسیار با اهمیت می باشد. در قلب هر سرور با کارایی بالا حافظه سرور عالی وجود دارد. از جمله کارایی رم سرورها ذخیره سازی داده ها و اجرا کردن برنامه های سیستم می باشد. ارتقای حافظه با افزایش مقدار حافظه سرور، عملکرد سرور را افزایش می‌دهد، به این معنی که می‌توان کارهای سنگین‌تر را در همان سرور در مدت زمان معین انجام داد.

RAM سرور چیست؟

حافظه یا رم RAM (random access memory) حافظه کوتاه مدت یک سرور است و به طور موقت داده های تمام برنامه ها و فرآیندهای در حال اجرا بر روی سرور را ذخیره می کند. این به CPU اجازه می دهد تا این داده ها را بسیار سریعتر پردازش کند. حتی سریع‌ترین راه‌حل‌های ذخیره‌سازی مانند NVMe، هنوز هم کندتر از RAM هستند.

پس از خاموش شدن سرور، حافظه RAM دیگر هیچ داده ای را نگه نمی دارد. به همین دلیل است که ما از درایوهای SATA و SAS و SSD برای ذخیره سازی طولانی مدت استفاده می کنیم . 

اهمیت حافظه سرور

مقدار حافظه تعیین می‌کند که چه تعداد فرآیند می‌تواند روی یک سرور اجرا شود. هر چه سرور شما حافظه بیشتری داشته باشد، بار بیشتری را می تواند تحمل کند که معمولا به سرعت کلی و عملکرد بهتر منجر می شود.

با این حال اضافه کردن رم بیش از حد نیز توصیه نمی شود زیرا سیستم ظرفیت استفاده از پتانسیل کامل خود را نخواهد داشت. هزینه ای که برای آن رم اضافی و غیر ضروری استفاده می شود، بهتر می تواند صرف سایر اجزای سرور یا طرح های تجاری شود.

چگونگی عملکرد حافظه سرور

تمام اجزای اصلی سرور مانند CPU، RAM و هارد دیسک بر روی مادربرد سرور نصب می شوند. مادربرد یک برد مدار چاپی با شکاف ها و کانکتورهایی برای نصب و استفاده از اجزای سرور است. این مادربرد است که این اجزا را قادر می سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 هنگامی که یک برنامه راه اندازی می شود، داده های آن ابتدا از واحد ذخیره سازی طولانی مدت (SDD&HDD) روی رم بارگذاری می شود. سپس CPU به این داده‌ها دسترسی پیدا می‌کند تا آن‌ها را با استفاده از دستورالعمل‌های کد باینری پردازش کند.
نقش RAM در پردازش داده ها، ذخیره اطلاعات حاوی دستورالعمل های CPU و نتایج محاسباتی آن است که بعداً می تواند به عنوان یک خروجی در صفحه رایانه مشاهده شود.

انواع حافظه سرور

بطور کلی دو نوع حافظه اصلی وجود دارد: 

- رم استاتیک (SRAM) 
- رم دینامیک (DRAM) 
که هر کدام از آنها داده ها را به روش های مختلف پردازش می کند.
SRAM داده ها را با استفاده از شش سلول حافظه ترانزیستوری ذخیره می کند در حالی که DRAM از دو قسمت تشکیل شده است: یک ترانزیستور و یک خازن که در یک مدار مجتمع قرار گرفته اند.

از آنجایی که تعداد ترانزیستورها ظرفیت را تعیین می کند، SRAM  در ظرفیت ذخیره سازی محدود است. در مقابل، دستیابی به تراکم و ظرفیت ذخیره سازی بالا آسان تر است و کاربران را قادر می سازد تا در هنگام استفاده از DRAM یک سیستم رم بزرگ داشته باشند. SRAM  تعداد ترانزیستورهای بیشتری دارد و نسبت به DRAM گرانتر است. با این حال SRAM  مزیتهای خاص خود را دارد: سرعت حافظه بالایی دارد و نیز بسیار سریعتر از DRAM است.

در کل می توان گفت که DRAM به گونه ای طراحی شده است که معایب SRAM را تا حدود زیادی مرتفع گرداند. اگرچه کاهش عناصر حافظه به کاهش هزینه و افزایش فضای ذخیره سازی کمک می کند، اما DRAM را کندتر می کند. اکثر رم هایی که امروزه در سرورها مورد استفاده قرار می گیرند از نوع DRAM هستند.

انواع حافظه DRAM

انواع حافظه DRAM را از نظر تکنولوژی می توان به سه نوع SDRAM ، DDR SDRAM و RDRAM تقسیم نمود: 

- SDRAM : SDRAM مخفف Synchronous DRAM است و با سرعت CPU هماهنگ می باشد تا CPU بتواند دستورات بیشتری را در یک زمان انجام دهد. کاربرد آنها به طور گسترده در رایانه ها و سایر فناوری ها می باشد.

- DDR SDRAM: DDRبه معنای نرخ داده دو برابر می باشد و در سال 2000 به عنوان نسل بعدی پس از SDRAM معرفی شد. استفاده از هر دو بیت برای انتقال داده باعث می شود این حافظه ها به طور قابل توجهی سریعتر از حافظه های قبلی باشند. نرخ انتقال آن معمولا بین 266 تا 400MT/s  است. با گذشت زمان، این فناوری برای بهبود سایر اجزاء تکامل یافت و عملکرد کلی رایانه را بهبود بخشید.  این فناوری دارای انواعی از DDR1 تا DDR2، DDR3، DDR4 و آخرین نسل آن DDR5 است.  با گذشت زمان، DDR توسط نسل های جدید جایگزین شد، اما همه آنها بر اساس همان اصل DDR عمل می کنند. در حال حاضر DDR1 و DDR2 دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما DDR3، DDR4 و DDR5 هنوز به طور گسترده در بازار استفاده می شوند. تفاوت بین DDR3 و DDR4 قابل توجه است. DDR4 تقریبا دو برابر سریعتر است و ولتاژ کاری آن 1.2 ولت در مقابل DDR3 است که از 1.5 ولت یا 1.35 ولت استفاده می کند. در طولانی مدت مشاغلی که از DDR4 استفاده می‌کنند  به دلیل ولتاژ کار پایین‌تر می‌توانند در هزینه‌های برق صرفه‌جویی زیادی کنند.


- RDRAM: مخفف Rambus DRAM است که در گذشته به عنوان جایگزینی برای SDRAM استفاده می شد. هزینه های ساخت آن دو تا سه برابر هزینه SDRAM می باشد و در اواخر سال 1999 تا 2002 برای سیستم‌ها و سرورهای رایانه‌های شخصی پیشرفته اعمال شد. در حال حاضر اکثر سرورها از DDR SDRAM استفاده می کنند و در مقابل تنها مقدار کمی از RDRAM استفاده می شود.

توضیحات تکمیلی DDR5

رایج‌ترین نوع رم که امروزه در بازار به فروش می‌رسد DDR4 است. هر نسل DDR سریعتر از نسل قبلی خود است و انرژی کمتری مصرف می کند. در حال حاضر پنج نسل از فناوری DDR وجود دارد، اگرچه امروزه فقط از نسخه های جدیدتر استفاده می شود. DDR5 بعنوان آخرین نسل DDR ها در سال 2020 راه اندازی شد. با این حال اکثریت قریب به اتفاق کامپیوترهای رومیزی و سرورها هنوز از DDR4 استفاده می کنند. حافظه سرور DDR5 بسته به نوع بار کاری، 5 تا 15 درصد سریعتر از نسخه قبلی خود است. و ولتاژ عملیاتی برای DDR5 حتی پایین تر است ( 1.1 ولت ). اما برای استفاده از آن باید هزینه زیادی را بپردازید.

در حال حاضر با توجه به جدید بودن این فناوری بهترین ارزش را از نظر مالی برای استفاده کننده ارائه نمی دهد اما از طرف دیگر با استفاده از این ماژول به سرعتهای بسیار بالاتری از DDR4 می توان دسترسی پیدا کرد. می توان گفت خرید فناوری DDR5 بیشتر یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کسانی است که هزینه‌های سخت‌افزاری CapEx را در مقابل انتقال به رایانش ابری OpEx در نظر می‌گیرند.

انواع حافظه DIMM

از نقطه نظر دیگر حافظه سرورها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند: 

- registered (RDIMM): از RDIMM به عنوان DIMM ثبت شده یا Registered  نیز یاد میشود. در واقع RDIMM ها یک رجیستر روی برد DIMM دارند. رجیستر بین Memory Controller و DRAM قرار گرفته است. رجیستر ها در اصل برای افزایش اثر بخشی انتقال اضافه می شوند. ماژول های حافظه را تثبیت می کنند تا CPU را قادر به دسترسی سریعتر به داده ها کند که این باعث افزایش سرعت کلی سیستم می گردد.

- load-reduced (LRDIMM): شباهت زیادی به RDIMM دارند، اما تنها تفاوت آنها در اینست که از بافر برای توزیع اطلاعات استفاده می کند. سوکت های حافظه و DRAM های مشابهی که برای هر دو استفاده می شوند از هر نظر یکسان می باشند. 

- unregistered/unbuffered (UDIMM): در حال حاضر استفاده از حافظه نوع UDIMM منسوخ شده چون پهنای باند و ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار کمی داشتند.
DIMM مخفف "Dual In-line Memory Module" است و شامل یک یا چند تراشه RAM روی یک برد مدار کوچک است.

ماژول های حافظه سرور با سطوح مختلف عملکرد، قابلیت اطمینان، کارایی و هزینه ارائه می شوند، به طوری که متخصصان فناوری اطلاعات می توانند بهترین راه حل حافظه را متناسب با نیازهای تجاری خود انتخاب کنند.

کد تصحیح خطا (ECC)

ECC نوعی از حافظه‌ذخیره داده است و می‌تواند انواع مختلفی از خرابی داده‌ها را تشخیص داده و تصحیح نماید. در واقع روشی برای پیدا و اصلاح کردن خطاها در زمان انتقال اطلاعات در انواع DIMM ها می باشد. این نوع حافظه‌ها بیشتر در مواردی استفاده می‌شوند که تحت هیچ شرایطی نباید داده‌ها آسیب ببینند.

این فناوری خطاهای جزئی خرابی داده ها را شناسایی می کند و آنها را تصحیح می کند تا از تحویل مطمئن داده ها اطمینان حاصل شود. یک خطای تک بیتی می تواند منجر به نوشتن اطلاعات اشتباه و در نتیجه خرابی برنامه شود. اگرچه همه خطاهای حافظه باعث خرابی نمی شوند، اما هر از گاهی اتفاق می افتد و ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشد. با استفاده از کد تصحیح خطا می توان از این امر جلوگیری کرد یا حداقل آن را کاهش داد.

نحوه انتخاب بهترین حافظه سرور

هنگام خرید یک سرور اختصاصی برای مجموعه خود باید چند فاکتور را در نظر بگیرید: 
۱) سیستم مورد نیاز: اگر به دنبال اجرای یک سرور اختصاصی هستید، به مقدار مناسبی از RAM سرور نیاز دارید تا مطمئن شوید که سرور قادر به مدیریت صحیح داده ها است. در حالی که هیچ فرمولی برای محاسبه این مقدار وجود ندارد می توان مقدار آن را بر اساس چند نکته تخمین زد:
⦁    تعداد کاربران همزمان: هر چه تعداد کاربران بیشتری از اپلیکیشن یا وب سایت استفاده می کنند سرور شما به رم بیشتری نیاز دارد.
⦁    استفاده مورد نظر: بسته به اینکه مجموعه شما یک پایگاه داده، بازی یا برنامه باشد نیازهای رم سرور متفاوت خواهد بود.
⦁    محتوا: محتوای استاتیک به رم کمتری نسبت به محتوای پویا نیاز دارد اما می‌توان آن را کش کرد و مصرف رم را حتی بیشتر کاهش داد.

۲) پیش بینی رشد مجموعه : اگر انتظار می رود پروژه ای با سرعتی سریع رشد کند، ممکن است ایده خوبی باشد که سروری با رم بیشتر از آنچه در ابتدا نیاز دارد بخرید. انجام این کار از خرابی مرتبط با حذف سرور برای ارتقاء حافظه جلوگیری می کند. علاوه بر این با اینکار مقداری هزینه را می توان برای شرکت ذخیره کرد زیرا خرید حافظه های جدید هر چند ماه یک بار می تواند از دست دادن سرمایه باشد.

۳) بودجه: حافظه سرور احتمالاً یکی از کم هزینه ترین قطعات در مقایسه با سایر اجزای سرور است. با این حال، اگر بودجه مجموعه شما اجازه می دهد، توصیه می شود از ماژول های RDIMM استفاده کنید زیرا در صورت استفاده از دو یا چند ماژول در هر کانال، پهنای باند بهتری را ارائه می دهند.

نتیجه گیری
هنگام انتخاب حافظه سرور فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و همه آنها به موارد استفاده شما بستگی دارد. بسیار مهم است که تمام نکات ذکر شده در بالا را در مورد مجموعه خود را ارزیابی کنید تا تصمیم درست بگیرید. انتخاب حافظه سرور با اجزای دیگری که با RAM تعامل دارند مانند مادربرد، CPU سرور و فضای ذخیره سازی سرور همراه است، بنابراین مطمئن شوید که همه اجزا با هم سازگار هستند.

مزیت حافظه های برند HPE

حافظه های استاندارد HPE کارایی، عملکرد و قابلیت اطمینان بالایی را با هزینه کمتر به شما ارائه می دهند و طیف گسترده ای از مشاغل کوچک تا بزرگ را در بر می گیرند. علاوه بر آن استفاده از این حافظه ها برای حجم کاری در حال گسترش شما پیامدهای مثبت زیر را به همراه خواهد داشت:
⦁    حافظه مناسب را با قیمت مناسب و بدون افت کیفیت در طول زمان در مجموعه خود خواهید داشت
⦁    مطابق با مشخصات تعریف شده صنعت عمل می کند
⦁    راه حل های ظرفیت حافظه کمتری را ارائه می دهد
⦁    انعطاف‌پذیری و قابلیت اطمینان مورد انتظار شما را فراهم می‌کند

لازم به ذکر است که حافظه های سرور HPE که برای ادغام با بسیاری از سرورهای HPE ProLiant ساخته شده اند دارای عملکرد بالاتر، صرفه جویی در مصرف انرژی و کارایی بالاتری می باشند.

 

منبع مقداری از شرح مقاله

https://www.hpe.com/us/en/servers/memory.html