Skip to content

تعریفی از ویندوز سرور

تعریفی از ویندوز سرور

برای یادگیری تفاوت بین نوآوری‌های خارق‌العاده، ابتدا باید تعریف آن‌ها را به صورت جداگانه یاد گرفت و سپس آن‌ها را با هم مقایسه کرد تا تفاوتشان را بهتر درک کرد. 

تعریف سیستم عامل 

سیستم عامل وسیله ای است که سخت افزار و نرم افزار ما را به هم متصل و کنترل می کند. بعد از خرید سرور HP برای ماشین های مجازی نیاز به ویندوز سرور دارید. این یک برنامه بسیار قدرتمند برای همه رایانه ها و دستگاه های مشابه مانند لپ تاپ، تلفن های هوشمند، تبلت ها و ساعت های هوشمند می باشد. سیستم عامل برنامه ای است که وظایفی را که می خواهید انجام دهید پردازش می کند و همه آنچه را که اتفاق می افتد به شما نشان می دهد. این رابطه تعامل و عملکرد دستگاه را برای من و شما آسان می کند.

اما در سرور، بعلت اینکه فعالیت های مربوط به گروه های اداری را در یک شبکه مدیریت می کند، دامنه وسیع تری نسبت به سیستم عامل دارد. سرور اساساً فایل ها را ذخیره، بازیابی و به تمام دستگاه هایی که به شبکه آن سرور متصل هستند ارسال می کند.

ویندوز پرکاربردترین سیستم عامل در جهان می باشد که توسط شرکت ماکروسافت ساخته شده و هرچند سال یکبار نسخه جدیدی با قابلیتهای کاملتر به بازار عرضه می کند. نوعی از این سیستم عاملها ویندوز سرور می باشد و می توان گفت یک سیستم عامل اختصاصی برای سرور می باشد.

تعریف ویندوز سرور

به زبان ساده، ویندوز سرور را می توان به عنوان رایانه ای تعریف کرد که هر یک از سیستم عامل های سرور، ویندوز را در آن نصب کرده باشد. بنابراین اگر رایانه شخصی یا لپ تاپ دارید و یکی از سیستم عامل های سرور مایکروسافت ویندوز را نصب کرده اید، می توانید آن را به عنوان یک سرور ویندوز درنظر بگیرید. اما نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که نقش سیستم عامل ویندوز سرور با سایر نسخه های معمولی تجاری یا خانگی متفاوت است.

به عبارت دیگر سیستم عامل ویندوز سرور مجموعه ای از سیستم عامل های سرور سازمانی است که برای به اشتراک گذاشتن خدمات با چندین کاربر و ارائه کنترل گسترده ذخیره سازی داده ها و برنامه های کاربردی طراحی شده است.

ماکروسافت، سیستم عامل های خود را برای شرکت ها و توسعه دهندگان بسیار کاربرپسند کرده است و برای مدیریت کارآمدتر میزبانی وب و شبکه های شرکتی طراحی شده است. این شامل نرم افزار سرور سازمانی است که به کاربران اجازه می دهد خدمات را بین چندین رایانه مدیریت کرده و به اشتراک بگذارند. با استفاده از ویندوز سرور، کاربران توانایی مدیریت موثرتر برنامه‌ها، داده‌ها، ذخیره‌سازی و سخت‌افزار را در یک شبکه کامپیوتری به دست می‌آورند.

قابلیتهای ویندوز سرور

⦁ این فناوری قادر است سخت‌افزارهای سطح بالا را مدیریت کند زیرا دارای رم بزرگتری در مقایسه با رایانه‌های شخصی هستند. ظرفیت RAM بالاتر برای کاربرانی که نیاز به اجرای ماشین های مجازی در داخل رایانه محلی دارند بسیار مفید است.

⦁ همچنین زمانی که به توانایی دسترسی به برنامه‌ها و خدمات دسکتاپ از راه دور نیاز دارید ویندوز سرور به شما این امکان می‌دهد که به برنامه‌های مختلف با یک مجموعه اعتبار (نام کاربری و رمز عبور) به طور همزمان دسترسی داشته باشید.

⦁ معمولاً به عنوان یک سرور شبکه که به عنوان سیستم عامل مرکزی یک شبکه کامپیوتری عمل می کند استفاده می شود و قابلیت ایجاد و تخصیص آدرس IP رایانه های متصل به آن شبکه را از راه دور دارد.

⦁ هنگامی که شما نیاز به ساخت یک ساختار ذخیره سازی محلی بسیار مقیاس پذیر دارید این ویندوز خدمات ذخیره سازی را ارائه می دهد که به جلوگیری از دست رفتن داده ها و افزایش در دسترس بودن داده ها کمک می کند و به کاربران اجازه می دهد تا عملکرد ذخیره سازی را تا انتها نظارت و مدیریت کنند.

تاریخچه ویندوز سرور

توسعه ویندوز سرور در اوایل دهه 1980 شروع شد، زمانی که مایکروسافت دو خط سیستم عامل را تولید کرد: MS-DOS و Windows NT. دیوید کاتلر، مهندس مایکروسافت، هسته ویندوز NT را با هدف ارائه سرعت، امنیت و قابلیت اطمینان مورد نیاز سازمان های بزرگ در سیستم عامل سرور توسعه داد. ویژگی‌های کلیدی در نسخه‌های بعدی ویندوز سرور شامل Active Directory است که مدیریت داده‌های کاربر، امنیت و منابع توزیع‌شده را خودکار می‌کرد و امکان تعامل با سایر دایرکتوری‌ها را فراهم می‌نمود. 

اولین ویندوز سرور در سال 2000 توسط شرکت پیشرو مایکروسافت با نام سرور ویندوز 2000 راه‌اندازی شد. پس از راه‌اندازی موفقیت آمیز این نسخه، مایکروسافت بسیاری از ویژگی‌ها را به روز کرد و ویندوز سرور 2003 را در سال 2003 منتشر کرد. پس از مدتی دوباره بسیاری احساس کردند که سرور ویندوز 2003 برای حوزه شبکه کافی نیست. بنابراین یک بار دیگر مایکروسافت نسخه جدید را راه اندازی کرد. در سال 2008، ویندوز 2008 راه اندازی شد که دارای بیشترین خدمات مفید برای ارائه به مدیران و سازمان های بزرگ بود تا نیازهای رسمی خود را به بهترین نحو ممکن برآورده سازند. شرکت ماکروسافت پس از آن هرچند سال یکبار نسخه جدیدی با قابلیتهای بالاتر روانه بازار کرده است.

اما در حال حاضر سرور ویندوز۲۰۲۲ آخرین ویندوزی است که توسط مایکروسافت منتشر شده است. در این آخرین نسخه، ماکروسافت بسیاری از ویژگی های امنیتی و سایر خدمات را بهبود بخشیده است تا امنیت خوبی برای داده ها و شبکه فراهم کند. 

مروری بر قابلیتهای آخرین نسخه ویندوز سرور 2022 

سیستم عامل Windows Server 2022 آخرین نسخه سیستم عامل سرور مایکروسافت است که طی سالیان متمادی به طور مداوم بهبود یافته است. این به‌روزرسانی‌ها علاوه بر افزایش امنیت، عملکرد را بهبود بخشیده و قابلیت‌های ابری را افزایش داده‌اند. می توان گفت این ویندوز ایمن ترین، قابل اعتمادترین و سازگارترین سرور مایکروسافت در قرن بیستم است. با توجه به افزایش تهدیدات امنیتی و حملات سایبری، این ویندوز با پارامترهای امنیتی درجه یک ساخته شده است که در زیر بخش های زیر به آنها خواهیم پرداخت.

Windows Server 2022 به سازمان‌ها در انواع مختلف کمک می‌کند تا به طور ایمن به حجم کاری خود بپردازند، یکپارچه‌سازی ابری ترکیبی را فعال کنند و برنامه‌های کاربردی خود را برای برآورده کردن نیازهای مورد نیاز IT به روز کنند.

از آنجایی که حفاظت و مدیریت داده‌ها برای زیرساخت‌های سازمانی حیاتی هستند، مایکروسافت دو عملکرد کلیدی را ادغام می‌کند: ذخیره‌سازی تعریف‌شده توسط نرم‌افزار و تکرار ذخیره‌سازی با Storage Spaces Direct. این قابلیت همانند سازی داده ها را بدون از دست دادن داده ها فراهم می کند و حتی فایل های باز را تکرار می کند. فضای ذخیره‌سازی تعریف‌شده توسط نرم‌افزار با Storage Spaces Direct، مدیریت و مقیاس‌پذیری را امکان‌پذیر می‌کند و تا ۱۶ سرور و حداکثر ۱ پتابایت فضای ذخیره‌سازی خوشه‌ای را پشتیبانی می‌کند.

مهمترین ویژگی های این ویندوز به شرح ذیل می باشند:

- بهبود امنیت
اقدامات امنیتی که توسط مایکروسافت در طول تاریخ خود اجرا شده است از هر سازمان دیگری برتر و قوی تر بوده است. در ویندوز سرور نسخه 2022، مایکروسافت سه پیشرفت قابل توجه برای امنیت معرفی کرده است: حفاظت از سیستم عامل، اعتماد به سخت افزار و امنیت برای محیط های مجازی. در نتیجه این پروتکل ها و پیشرفت ها، سرور ویندوز 2022 می تواند داده های حساس و برنامه های کاربردی مهم را بدون نیاز به منابع اطلاعات خارجی پردازش کند. با توجه به حملات پیچیده امروزی به هسته های سرور، برای جلوگیری از وقوع این حوادث، لازم است هم از سیستم عامل سخت افزار و هم از درایورها محافظت شود.
- بهبود در قابلیت های Azure
برای پشتیبانی از اتصالات مستقیم، پلتفرم Azure از یک پروتکل اتصال سریع UDP به اینترنت، به جای پروتکل کنترل حمل و نقل سنتی استفاده می‌کند. در نتیجه این ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، سازمان‌ها می‌توانند در حالی که از یکپارچگی ابری و بالاترین سطح امنیت بهره می‌برند، از حجم کاری رو به رشد خود استفاده کنند. این روش به شما این امکان را می دهد که از هر کجا به سرورهای فایل Azure خود دسترسی داشته باشید، صرف نظر از اینکه آیا VPN راه اندازی کرده اید یا خیر. با ارتقا به این به‌روزرسانی‌ها، می‌توانید در حین اجرای آن از خدمات ابری لذت ببرید. شما این فرصت را خواهید داشت که از پسوندهای فشرده سازی SMB در سرورهای فایل استفاده کنید.

- بهبود پلتفرم برنامه
مایکروسافت چندین پیشرفت را در Windows Server 2022 ارائه کرده است تا امکان مدیریت نرم افزارها را به صورت انعطاف پذیر و پویا فراهم کند. پشتیبانی برای برنامه های کاربردی مهم تجاری مانند SQL Server که به حداقل 48 ترابایت حافظه نیاز دارند، ارائه شده است.

- افزایش ذخیره‌سازی
این نسخه مهم ترین پیشرفت ها را در قابلیت های ذخیره سازی فراهم می کند. با افزایش حجم داده‌ها، مهندسان داده که مدیریت سرورها را به چالش می‌کشند، می توانند داده های ضروری را در حجم های ذخیره سازی، سریعتر ذخیره کنند.

- مدیریت فضای ابری
به عنوان بخشی از نسخه Azure ویندوز 2022، چندین ویژگی مهم از جمله مدیریت ابری و اتوماسیون و همچنین بهترین روش‌ها برای امنیت اضافه شد:
⦁ خودکارسازی مدیریت ماشین های مجازی ویندوز سرور و لینوکس می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و کارایی را بهبود بخشد.
⦁ گزینه ای برای اعمال اصلاحات امنیتی بدون راه اندازی مجدد سرور وجود دارد که یک ویژگی ارزشمند است.
⦁ در دسترس بودن و مدیریت منابع بر حسب تقاضا و همچنین به روز رسانی در زمان واقعی 
⦁ امکان خودکارسازی فرآیند نظارت، بایگانی و ردیابی منابع Azure وجود دارد.
⦁ در طول مهاجرت از داخل محل به Azure، آدرس IP داخلی خود را نگه دارید.

- بهبود شبکه
پروتکل UDP Datagram User و TCP Transmission Control Protocol برای برقراری ارتباط از طریق یک شبکه استفاده می شود. مایکروسافت با ویندوز 2022 امنیت این پروتکل ها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است.

برای مشورت در زمینه نصب ویندوز سرور و اتصالات میتوانید با قسمت پشتیبانی و مشاوره شرکت بازرگنی نویان سرور در تماس باشید.

منبع: https://monovm.com/blog/windows-server-2022