Skip to content

تفاوت سرورهای رک (Rackmount)، تیغه‌ای (Blade) و ایستاده (Tower)

تفاوت سرورهای رک (Rackmount)، تیغه‌ای (Blade) و ایستاده (Tower)

سرور نوعی کامپیوتر است که اطلاعات را با رایانه های دیگر به اشتراک می گذارد. انواع مختلفی از سرورها وجود دارند که خدمات مختلفی را ارائه می دهند. وظیفه نهایی یک سرور دریافت، ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها است. آن ها می توانند داده ها را در سراسر کشور یا در داخل یک شرکت به اشتراک بگذارند. همچنین نقش مهمی در توانایی شرکت ها برای شبکه شدن و اشتراک گذاری اطلاعات دارند. آن ها منابع مشترکی را فراهم می کنند تا تمام کاربران داخل شبکه بتوانند از آن بهره مند شوند.برای خرید سرور HP نیاز به اطلاعاتی در انخاب نوع سرور نیاز دارید.

برای داشتن یک کسب و کار خوب و کارآمد همیشه نیاز به سرمایه گذاری در حیطه فناوری وجود دارد. بسیاری از کسب‌وکارها می‌توانند از خرید سرور بهره ببرند که آنها را قادر می‌سازد تا در عین حفظ امنیت داده‌هایشان، کارهای بیشتری انجام دهند.

انواع مختلف سرور براساس ابعاد و شکل فیزیکی

امروزه سه نوع اصلی از سرورها براساس شکل ظاهرشان در مراکز داده استفاده می شود که عبارتند از:

  1. سرورهای رک (Rackmount)
  2. سرورهای تیغه‌ای (Blade)
  3. سرورهای ایستاده (Tower)

 

هر کدام از این سه نوع سرور مزایا و معایب خود را دارند. آنها همچنین تأثیرات متفاوتی بر عملکرد، فضا و مقیاس پذیری مراکز داده می گذارند. هر کدام از آنها می تواند برای مراکز داده و محیط‌های سازمانی استفاده شوند اما یک کاربر فردی نیز می‌تواند از آنها برای ایجاد یک شبکه خانگی یا اداری کوچک استفاده کند. قبل از اینکه اقدام به خرید سرور موردنیاز خود کنید ایده خوبی است که تفاوت های بین این سرورها و مزایا و معایب هر یک از آنها را درک کنید.

سرورهای رک (Rack)

سرورهای Rack بر اساس استانداردهای یکپارچه طراحی شده اند و معمولاً در رک ها نصب می شوند و برای مدیریت آسان می توان آنها را در محفظه های فلزی قرار داد. رک‌ها به مانیتور، صفحه کلید و ماوس هر سرور متصل می‌شوند و به کارکنان فناوری اطلاعات اجازه دسترسی و پیکربندی منابع را می‌دهند. به طور کلی ابعاد قفسه 1.75 اینچ ارتفاع و 19 اینچ عرض دارد. اندازه سرور رک با مضرب عمودی واحد رک تطبیق داده شده است و ارتفاع آن ممکن است 2U.1U،4U،10U یا بالاتر باشد.

سرورهای Rack معمولاً سرورهای همه منظوره هستند که طیف گسترده ای از برنامه ها و زیرساخت های محاسباتی را پشتیبانی می کنند. در این مدل سرورها را به صورت عمودی روی هم قرار می دهند. هرچه ادمین ها بتوانند تجهیزات بیشتری را به صورت عمودی روی هم قرار دهند، تجهیزات بیشتری را می توانند در خود جای دهند. اگر یک سازمان یا کسب و کار به سرورهای قدرتمندتری برای اشغال فضای کمتر نیاز داشت، می‌تواند به سرورهای Rack یا Rackmount فکر کند.

اگر یک سرور نیاز به بررسی یا تعویض داشته باشد، کل شبکه معمولاً نیازی به خاموش شدن ندارد. به سادگی همان سرور را جدا کرده و آن را بررسی می کنید. سرورهای Rack mount متراکم تر از سرورهای مستقل هستند، زیرا هر رک حاوی چندین سرور است، بنابراین فضای کمتری را اشغال می کنند. البته خنک کردن سرورهای Rackmount نیز پیچیده تر و گاهی گران تر است.

در مقایسه با سرورهای Blade و سرورهای Tower، فضای اشغال شده توسط سرورهای رک در وسط تعادل قرار دارد. گسترش فضای داخلی هنوز نسبتاً محدود است و فقط1-2 اسلات گسترش PCI مجاز است. مراکز داده بزرگ ممکن است از سرورهای رک نصب شده برای صرفه جویی در فضا و تسهیل مدیریت استفاده کنند، اما باید به اتلاف گرما نیز توجه داشته باشند.

سرورهای ایستاده (Tower)

سرور ایستاده ساده ترین نوع سرور است و محفظه آن شبیه به یک رایانه شخصی است. معمولاً هر محفظه یک دستگاه سرور است و تمام نیازهای سرور را در خود جای می دهد. آنها سرورهای رک پیکربندی شده مستقلی هستند که از حداقل اجزا و نرم‌افزار تشکیل شده‌اند که از سفارشی‌سازی برای نیازهای ماموریتی خاص پشتیبانی می‌کنند. سرورهای ایستاده معمولاً ارزان تر هستند، اگرچه انواع گران قیمت نیز تولید می شوند که می توانند چندین کار را به طور همزمان و برخی از وظایف سنگین را انجام دهند. سرورهای ایستاده مانند دسکتاپ  قابل توسعه هستند، یعنی بسته به نیاز محیط و ظرفیت محفظه سرور، حافظه و منابع پردازشی و ذخیره سازی قابل افزایش یا کاهش هستند.

بر خلاف سرورهای رک یا تیغه ای، سرورهای ایستاده کامپیوترهای رومیزی یکپارچه هستند که فضای زیادی را اشغال می کنند. به این ترتیب، آنها نسبتاً توانایی CPU بیشتری دارند، حافظه خواندن سریع دارند، برای رسیدگی به درخواست های چند کاربر استفاده می شوند و همچنین خدمات مختلفی مانند DHCP یا DNS را ارائه می دهند.

سرورهای تیغه ای (Blade)

سرور Blade که گاهی اوقات به عنوان سرور رک هیبریدی از آن یاد می شود، پیشرفته ترین نوع سرور است و فضای کمتری را اشغال می کند. ساختار سرورهای Blade ماژولار است. هر سرور یک ماژول مستقل است که در کنار سرورهای دیگر در محفظه ای به نام شاسی تیغه قرار می گیرد. هر شاسی بسته به اندازه خود می تواند چندین سرور داشته باشد. علاوه بر سرورها، تجهیزات الکترونیکی دیگری مانند سیستم های ذخیره سازی، باتری و ... را می توان در شاسی قرار داد. یکی از مزایای مهم سرورهای تیغه ای هات پلیت آنها است، به این معنی که برای افزودن سرورها یا اجزای جدید، اغلب نیازی به خاموش یا راه اندازی مجدد کل سیستم نیست.
سرورهای Blade به دلیل استفاده از فضای کمتر برای استفاده در مراکز داده بسیار مناسب هستند. قدرت و کارایی سرورهای تیغه ای بیش از دو نوع دیگر است، بنابراین در محاسبات توزیع شده یا محاسبات شبکه ای نیز استفاده می شود.
کابل کشی سرور Blade نیز سازماندهی شده است. در سرورهای Rackmountهر سرور به کابل برق، کابل شبکه و کابل جداگانه نیاز دارد، اما در سرورهای تیغه ای همه سرورهای شاسی تنها با یک مجموعه کابل مشترک کار می کنند. این سرورها شبیه سرورهای رک هستند، اما از نظر اندازه کوچکتر هستند و فقط شامل بردهای مدار مدولار مانند CPU سرور، حافظه داخلی و کنترل شبکه هستند. با این حال، برخی از آنها درایوهای ذخیره سازی نصب شده دارند و می توان از آنها برای ذخیره سازی شبکه استفاده کرد، مانند دستگاه های SAN یا NAS.
در سرور های تیغه ای کار فشرده در آنها گرمای زیادی تولید می کند، بنابراین خنک کننده خوبی برای کارآمد نگه داشتن آنها مورد نیاز است. آنها قدرت پردازش بالایی دارند تا نیازهای پیچیده محاسباتی را برآورده کنند. اگر مرکز داده دارای سرمایش و انرژی کافی برای پشتیبانی از زیرساخت های متراکم داشته باشد، آنها می توانند به سطوح عملکرد بالا دست پیدا کنند.

تفاوت بین انواع سرورها

پس از معرفی سه نوع سرور اصلی شبکه و درک اولیه ای که از سرورها به دست آوردید حال بیایید تفاوت بین سرورهای رک، سرورهای تیغه ای و سرورهای ایستاده را شرح دهیم.

تفاوت‌های سرور رک (Rack) و سرور ایستاده (Tower)  

تفاوت عمده بین سرور ایستاده و سرور رک در اندازه و کارایی آن است. هر دو می توانند از نظر قدرت محاسباتی برابر باشند، اما یک سرور رک بسیار کوچکتر است و می تواند در یک شاسی سرور قرار بگیرد و مدیران را قادر می سازد چندین سرور را در یک قفسه قرار دهند. 
هم سرورهای ایستاده و هم سرورهای رک مقادیر زیادی گرما تولید می کنند، بنابراین نیاز به کنترل خنک کننده و رطوبت خوبی دارند. سرور ایستاده به پیکربندی و نصب گسترده ای نیاز دارد در حالیکه که یک سرور رک به آن نیاز ندارد، اما برای هر دو نوع به تجهیزات جانبی نیاز دارید. می توان از جعبه سوئیچ برای استفاده از یک مجموعه لوازم جانبی از جمله نمایشگرها استفاده کرد. با این حال، همچنان باید آنها را با کابل های خود به جعبه سوئیچ وصل کرد.
سرورهای رک معمولاً گران‌تر هستند، اما یک سرور ایستاده پرقدرت نیز می‌تواند حتی گران‌تر نیز باشد. قدرت محاسباتی و منابع نصب شده بر روی آنها هزینه ها را تعیین می کند و هر کدام از این سرورها می تواند بیش از 10000 تا 20000 دلار هزینه داشته باشد. آنها همچنین برای خنک نگه داشتن اتاق سرور و کارکرد تجهیزات به انرژی بیشتری نیاز دارند. 

تفاوت‌های سرور رک (Rack) و سرور تیغه‌ای (Blade)  

اندازه کوچک یک سرور تیغه ای آن را در اجزایی که عملکرد محاسباتی را انجام می دهند بسیار محدود می کند، بنابراین می توان تیغه های بیشتری را در همان فضا قرار داد. از طرف دیگر، سرورهای رک پهن و کوتاه هستند، به این معنی که شما فقط می توانید یک سرور را در یک بخش از رک قرار دهید.

در مقایسه با سرورهای رک، سرورهای تیغه ای بیشتر برای پردازش داده‌ها با کارایی بالا استفاده می‌شوند. پیکربندی داخلی قابل تعویض است که از حذف یا جایگزینی دستگاه‌های موجود برای تعمیر و نگهداری و کاهش زمان خرابی پشتیبانی می‌کند. سرورهای Rack مجهز به کابل های مربوطه و سایر امکانات نسبتاً کامل هستند، همه اجزا به طور مستقل کار می کنند و حافظه اضافی، ذخیره سازی و CPU به صورت داخلی برای پشتیبانی از ارتقا ارائه شده است.

هر دوی آنها کنترل رطوبت و هزینه خنک کنندگی بالایی دارند. گرمای سرور رک با تعداد سرورهای قرار داده شده در داخل تعیین می شود، در حالی که گرمای سرور تیغه ای با تعداد نصب های اولیه تعیین می شود. به طور کلی، سرورهای تیغه ای متمرکزتر از سرورهای رک هستند، بنابراین هزینه های خنک کننده بالاتری دارند.
سرورهای تیغه ای برای پردازش های پرقدرت استفاده می شوند و برخلاف سرورهای رک قابل تعویض هستند. Hot-swappable به این معنی است که سرورهای تیغه ای در یک گروه را می توان بدون خاموش کردن کل گروه حذف و جایگزین کرد. اگر یک مدیر نیاز به جایگزینی سرور تیغه ای یا حذف آن از گروه برای تعمیر و نگهداری داشته باشد، این کار باعث کاهش زمان خرابی می شود.

سرورهای رک ماشین‌های کاملی هستند که تمام اجزای لازم برای اجرای جداگانه را دارند. هر سرور به کابل و تجهیزات جانبی خود نیاز دارد، برخلاف سرور تیغه ای که می تواند با یک کابل متصل به رک کار کند. مدیران می توانند یک سرور رک را برای پشتیبانی از خدمات نصب کنند و در صورت لزوم سرور اضافه کنند. 

سرورهای Blade بسته به تعداد سرورهای نصب شده در ابتدا، هزینه های اولیه بالاتری دارند، که می توان با سفارش یک سرور و به آرامی ارتقاء دادن در هزینه ها صرفه جویی کرد. اما به طور کلی، چندین سرور Blade بیشتر از سرورهای رک هزینه دارند. یک شاسی تیغه ای می تواند تا 8000 دلار قیمت داشته باشد، در حالی که یک شاسی رک فقط چند صد دلار قیمت دارد.

نتیجه گیری

اگر به قدرت محاسباتی زیادی نیاز است و حداقل باید 4 تا 25 سرور ارائه شود، سرورهای Rackmounts میتوانند انتخاب بهتری باشند. اما اگر نیازها بیشتر از این باشد و تعداد کلاینت‌ها زیادتر باشد، سرورهای Blade مناسب‌تر هستند. سرورهای Blade برای همه موارد مناسب نیستند، بنابراین قبل از خرید، هزینها و مقیاس کار را در نظر بگیرید. برخی توصیه می کنند که فقط زمانی به سراغ سرورهای Blade بروید که حداقل 16 دستگاه سرور مورد نیاز است.

در عین حال هر سه نوع سرور می توانند در مرکز داده موردنیاز شما بخوبی کار کنند و هر سه نوع سرور قادر به عملکرد بالایی هستند.

موارد استفاده تعریف  نوع سرور
برای مشاغلی که به 25 سرور نیاز دارند، اما فضای محدودی در مرکز داده دارند.

طراحی شده بدون محفظه هارد اکسترنال(Designed without an

external hard enclosure ،اسلاتها درون یک محفظه قرار دارند.
سرور رک
پردازش با سرعت بالا در یک محیط کوچک. سرورهای Blade در محیط هایی با مقیاس پذیری بالا به خوبی کار می کنند بدون اینکه فضای فیزیکی قابل توجهی را اشغال کنند. یک محیط مسطح که با حداقل اجزای سرور طراحی شده است. به محفظه ای نیاز دارد که چندین تیغه را در خود جای دهد و برق و خنک کننده، اتصالات شبکه، پورت ها و رابط مدیریتی را فراهم کند. سرور تیغه ای
در یک مرکز داده یا محفظه کوچک، یک سرور ایستاده می‌تواند مقرون ‌به ‌صرفه باشد. اگر کسب و کار مورنظر نیاز به بهینه سازی و سفارشی سازی بالا در سرور خود داشته باشد می تواند از این مدل سود زیادی ببرد. یک سرور مستقل که در یک شاسی عمودی ساخته شده است. این سرورها معمولاً با حداقل اجزا و نرم‌افزار از پیش بارگذاری شده عرضه می‌شوند، بنابراین کاربران می‌توانند آنها را مطابق با نیازهای خاص خود بهینه کنند. سرور ایستاده