Skip to content

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟

خرید سرور HP میتوانید یکسری مزایا داشته باشد و اینکه یک سرور مجازی در محیط ابر یا در یک مرکز داده و خارج از سایت قرار دارد و منابع سخت افزاری و نرم افزاری را با سرورهای مجازی دیگر به اشتراک می گذارد. مدیران می توانند سرور مجازی را برای به حداکثر رساندن قدرت پردازش سیستم میزبان کنترل کنند.
در مقایسه با یک سرور اختصاصی، یک سرور مجازی منابع نرم افزاری و سخت افزاری را با سایر سیستم عامل ها (OS)  به اشتراک می گذارد. امروزه سرورهای مجازی رایج می باشند زیرا می توانند روی منابع، کنترل کارآمدتری را ارائه دهند و از طریق مجازی سازی سرور مقرون به صرفه نیز هستند.
به طور سنتی، یک سرور فیزیکی به یک کار یا برنامه خاص اختصاص داده می شود و چندین سرور فیزیکی برای نگهداری نیاز به فضا، قدرت و پول دارند.
نمودار زیر یک سرور مجازی را نشان می دهد که منابع نرم افزاری و سخت افزاری را با سایر سیستم عامل ها(OS) و برای ارائه برنامه ها به اشتراک می گذارد.

مزایای سرورهای مجازی شامل ارائه سریعتر برنامه ها و منابع، بهبود بازیابی خطاها و تداوم کسب و کار و به حداقل رساندن یا حذف زمان خرابی است. مجازی سازی همچنین بهره وری ، کارایی و پاسخگویی IT را افزایش می دهد. از مزایای دیگر سرورهای مجازی کاهش هزینه های عملیاتی و سرمایه و مدیریت ساده مرکز داده می باشد.
محیط های سرور مجازی نیز از نظر نحوه نگهداری رمزهای عبور و سیستم های امنیتی از محیط های سرور اختصاصی تقلید می کنند. هزینه میزبانی سرور مجازی نسبت به تعمیر و نگهداری مرکز داده ارزان‌تر است و نصب نرم‌افزار سرور ممکن است هزینه‌های میزبانی وب را کاهش دهد.
پر کردن منابع رایج ترین مشکل بالقوه سرورهای مجازی است. این زمانی اتفاق می افتد که سرریز سرورهای مجازی در یک ماشین فیزیکی باعث می شود برخی از سرورهای مجازی بیش از حد از منابع استفاده کنند و منجر به مشکل در عملکرد شود. با این حال، این مشکل منابع با اجرای مناسب قابل اجتناب می باشد.
برای دستیابی به کارایی بهتر، مدیران از نرم افزار مجازی سازی برای تقسیم یک سرور فیزیکی اختصاصی به چندین سرور مجازی استفاده می کنند. تبدیل یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی باعث استفاده بهتر از قدرت و منابع می شود. این به نوبه خود هر سرور فیزیکی را قادر می سازد تا چندین سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به طور موثر اجرا کند.

تفاوت سرور فیزیکی و سرور مجازی

 از نظر فنی، یک سرور مجازی تنها به عنوان یک فضای پارتیشن بندی شده در یک سرور فیزیکی وجود دارد. برای کاربران، تفاوت کمی وجود دارد. با این حال، در عمل، یک سری از مزایای مجازی سازی سرور وجود دارد که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

نحوه مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور از نرم افزار مجازی سازی برای پارتیشن بندی یا تقسیم سرور استفاده می کند تا مانند چندین سرور مجازی به نظر برسد و عمل کند. سپس هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل خود را اجرا کند و در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب، سرور می تواند به طرق مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بهینه سازی شود تا اینکه فقط به یک برنامه یا وظیفه اختصاص داده شود.
به عبارت دیگر برای مجازی سازی یک سرور فیزیکی، یک برنامه نرم افزاری به سیستم میزبان اضافه می شود که منابع سرور را به چندین سرور مجازی تقسیم می کند. هر سرور مجازی از هر سرور دیگری در همان میزبان جدا شده است و سیستم عامل (OS) خود را با دسترسی به حافظه، محاسبات و سایر منابع خود اجرا می کند.

سرورهای مجازی چگونه کار می کنند؟

سرور مجازی قادر است سیستم عامل، برنامه ها و بارهای کاری خود را بدون تأثیر بر سایر منابع سیستم میزبان اجرا کند. هنگامی که یک سرور مجازی سازی می شود، می توان از ظرفیت سرور با میزان کارایی بیشتری استفاده کرد. این قابلیت ها بهره وری مجموعه را افزایش می دهد زیرا کاربران به طور ایمن و کارآمد به داده ها دسترسی دارند. مجازی سازی همچنین منابع IT را حفظ می کند و مدیریت سرور را متمرکز می کند. 

انواع مجازی سازی

- مجازی سازی کامل: محبوب ترین شکل مجازی سازی سرور، مجازی سازی کامل به این معنی است که یک هایپروایزر  (Hypervisors) تعیین شده که مستقیماً با یک سرور فیزیکی برای نظارت و جداسازی منابع آن کار می کند و سپس آن منابع را در صورت لزوم در ماشین های مجازی مرتبط خود تقسیم می کند. مجازی‌سازی کامل، هر یک از این ماشین‌های مجازی را جدا از بقیه نگه می‌دارد و هر ماشین مجازی سیستم عامل (OS)  خود را اجرا می‌کند. به عبارت دیگر میتوان گفت در مجازی‌سازی کامل از Hypervisors  استفاده می‌شود که یک لایه نرم‌افزاری می باشد و تمام ارتباطات بین سرور فیزیکی و CPU را هدایت می‌کند. مسئولیت اصلی هایپروایزر مدیریت ظرفیت سرور فیزیکی و هدایت ترافیک به سرورهای مجازی برای اجرای برنامه های خاص است.
- پارا مجازی سازی  (Para-virtualization):این مدل کل شبکه سرورها (هم فیزیکی و هم مجازی) را در بر می گیرد تا به عنوان یک واحد یکپارچه با هم کار کنند. این نوع مجازی سازی سیستم عامل ها را مدیریت می کند و فقط از Hypervisor برای قدرت پردازش محدود استفاده می کند.
- مجازی سازی در سطح سیستم عامل: مجازی سازی در سطح سیستم عامل نیازی به هایپروایزر ندارد، زیرا سیستم عامل میزبان، خود مسئولیت مدیریت ظرفیت را بر عهده می گیرد. تنها شرط لازم برای این نوع مجازی سازی این است که همه سرورهای مجازی روی هاست باید از یک سیستم عامل استفاده کنند.

مزایا و معایب مجازی سازی سرور

 بسیاری از سرورهای اختصاصی در مراکز داده در اکثر مواقع بیکار هستند. این یک مرکز داده شلوغ و هزینه غیر ضروری ایجاد می کند. مجازی سازی سرور به یک شرکت اجازه می دهد تا به طور موثرتری از قدرت پردازش کامل زیرساخت سرور خود استفاده کند.
- مزایا:
افزایش ظرفیت قابل استفاده:یکی از مزایای اصلی مجازی سازی سرور این مورد است زیرا ظرفیت، دیگر به منابع موجود در یک سرور محدود نمی شود. هنگامی که سرورها مجازی سازی نمی شوند، قدرت پردازش به طور تصاعدی کمتر است زیرا بارهای کاری تنها به بخش کوچکی از هر سرور در شبکه توزیع می شود و در اینصورت منابع به هدر می روند.
کاهش هزینه های عملیاتی: تقریبا بلافاصله پس از مجازی سازی مشاهده می شود که با چند برابر شدن سرورها و افزایش ظرفیت، ماشین های کمتری برای حجم کاری بیشتر مورد نیاز است. این باعث افزایش کارایی عملیاتی می شود.
اختصاص بارهای کاری به طور موثرتر : با مجازی سازی وظایف بلافاصله در سراسر شبکه مجازی پراکنده می شوند. هر سرور مجازی به عنوان سرور مستقل خود عمل می کند و به آن اجازه می دهد تا داده ها را پردازش کند و برنامه ها را به راحتی بر روی سیستم عامل مستقل خود اجرا کند.
بهبود عملکرد: سرورهای مجازی اجازه می دهند تا برنامه ها به طور مستقل روی هر سیستم عامل اجرا شوند و عملکرد سریعتر و کارآمدتری را ممکن می سازند.
ایجاد چارچوب برای خدمات میزبانی وب: انجام مجازی سازی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و سرمایه گذاری در منابع موجود می شود. فناوری اطلاعات همچنین از پردازش حجم کاری بیشتری بهره می برد.
- معایب:
رفتار نرم افزار در یک تنظیمات مجازی، بسته به منابع سخت افزاری متفاوت است. این می تواند چالش های مهمی را هنگام تنظیم برنامه ریزی ظرفیت و نیازهای منابع ایجاد کند. ابزارهای مدیریتی جدیدی ممکن است مورد نیاز باشد، که می تواند یک نقطه ضعف برای فرآیند مجازی سازی باشد. بدون ابزارهای خاص، راه اندازی و اجرای محیط های مجازی می تواند در برخی شرایط دشوار و حتی غیرممکن باشد.
چگونگی استفاده از مجازی سازی سرور 
در بازار کنونی و در زمانی که محل کار از راه دور بیشتر از همیشه رایج است، استفاده از سرورهای مجازی در حال تبدیل شدن به استاندارد جدیدی است. 
⦁ قابلیت دسترسی: مجازی سازی سرور دسترسی به داده ها را بهبود می بخشد و در مقایسه با سرورهای سنتی داخلی، سازگاری بیشتری را ارائه می دهد. استاندارد جدیدی از دسترسی با امنیت را برای کاربران در سراسر جهان تعیین می کند.
⦁ توسعه: اجرای مجازی‌سازی سرور این امکان را فراهم می‌کند که با قوانین پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها به ‌سرعت در حال تحول زیرساخت‌های ذخیره‌سازی داده‌های مدرن باشید.
⦁ کارایی: سرورهای مجازی که به سرعت به یک عنصر اساسی برای مراکز داده مدرن تبدیل می شوند، سازمان ها را قادر می سازند تا کارهای بیشتری را با کمترین هزینه انجام دهند. کاربران می توانند با قدرت پردازش بالاتر سرورهای مجازی کارهای بیشتری انجام دهند.
⦁ ظرفیت پشتیبان‌گیری: مجازی‌سازی سرور گزینه‌های ذخیره‌سازی پشتیبان و بایگانی را فراهم می‌کند که به طور موثر از داده‌ها در هنگام وقوع حملات محافظت می‌کند و بازیابی اطلاعات را با حداقل زمان خرابی امکان‌پذیر می‌سازد.
⦁ راه حل مشترک: زمانی که IT وظیفه مدیریت بارهای کاری حیاتی را بر عهده دارد، به سیستمی نیاز دارند که از هم گسسته نباشد. آنها به یک راه حل مشترک از ماشین های مجازی در ذخیره سازی سرور خود برای ارائه پشتیبانی لازم نیاز دارند.
⦁ تامین منابع: تامین بیش از حد، یک روش معمولی برای تضمین در دسترس بودن منابع در زمان اوج تقاضا است. این امر باعث افزایش هزینه ها می شود و به دلیل افزایش هزینه ها و بازده کمتر، تأثیر منفی بر عملیات می گذارد. مجازی سازی سرور نیاز به تامین بیش از حد را کاهش می دهد.
⦁ اجرای همزمان برنامه‌های کاربردی: کسب‌وکارهای کوچک سرورها را مجازی‌سازی می‌کنند تا تخصیص منابع را ساده کنند و به چندین برنامه اجازه دهند روی یک سرور واحد اجرا شوند. برای مثال، می‌توانید برنامه‌های حسابداری، حقوق و دستمزد را به‌طور همزمان روی یک سرور اجرا کنید، که با ساده‌سازی مدیریت بارهای کاری در حال رشد، به‌طور مؤثر هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

برند HPE و سرورهای مجازی

HPE مجموعه ای گسترده و قابل انطباق از راه حل های مجازی سازی سرور را به شما ارائه می دهد. شراکت با HPE برای مجازی سازی سرور به این معنی است که استقرار سریع، عملکرد در مقیاس، استفاده کارآمد از منابع سرور و ذخیره سازی و همچنین توانایی ارائه دسترسی بالا را به دست می آورید. هنگامی که مجازی سازی سرور HPE را با یک پلت فرم ذخیره سازی HPE ترکیب می کنید، می توانید قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری برنامه های کاربردی مهم خود را افزایش دهید.
سرورهای HPE ProLiant :شما را قادر می‌سازد از تداوم کسب‌وکار و حفاظت از داده‌ها، چه در محل و چه خارج از سایت، اطمینان حاصل کنید. این سرورها دارای گزینه های پیکربندی شامل Teradici یا VMware Horizon هستند که هر دو برای محیط های ابری داخلی و ترکیبی آزمایش و اثبات شده اند.
خدمات HPE Pointnext : این مورد به طور فعال به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کار از راه دور کنار بیایند. این خدمات به شما کمک می کند تا تعمیر و نگهداری را کاهش دهید، عملیات را ساده کنید، کارایی را بهبود بخشید، قابلیت ها را افزایش دهید و به کسب و کار خود برای تحول دیجیتال کمک کنید.
  HPE Digital Journey Map برای تثبیت و ترکیب قابلیت ها و مدل های کاربردی، فنی و اقتصادی مورد نیاز برای فعال کردن ابتکارات قابل استفاده می باشد.
خدمات دسکتاپ از راه دور (RDS) :HPEراهکارهایی را برای سازمان‌هایی ارائه می‌کند که به چندین کارمند از راه دور نیاز دارند تا از هر کجا به سیستمی که روی سرور فیزیکی یا ماشین مجازی اجرا می‌شود دسترسی داشته باشند.
پلتفرم مجازی سازی VMware vSphere : با این مورد می توانید مراکز داده خود را به زیرساخت های محاسباتی انبوهی تبدیل کنید که شامل منابع شبکه می شود. به عنوان مثال سرور vCenter سرویسی است که از طریق آن چندین میزبان متصل در یک شبکه را مدیریت می‌کنید و منابع میزبان را جمع آوری می‌کنید. ابزار سرور vCenter خدمات متعددی را از جمله احراز هویت، مدیریت گواهی، و صدور مجوز در یک دستگاه ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات درمورد خرید یک سرور فیزیکی میتوانید این قسمت از سایت را مطالعه کنید.

منبع مقداری از شرح مقاله

https://www.hpe.com/us/en/home.html