Skip to content

تفاوت استوریج NAS و DAS

تفاوت استوریج NAS و DAS

Direct Attached Storage (DAS) با ترجمه کلمه به کلمه ذخیره مستقیم پیوست شده وسیله‌ای است که به همان روش هارد اکسترنال به رایانه متصل می‌شود. اتصال این وسیله به رایانه می‌تواند از نوع ATA یا SATA یا SAS یا USB یا FireWire یا Thunderbolt باشد. هر واحد DAS از یک سیستم فایل استفاده می‌کند که یک کامپیوتر میزبان می‌ تواند درایورها را برای آن فراهم کند. سیستم فایل DAS توسط سیستم عامل رایانه شخصی که DAS به آن متصل است تعریف و کنترل می‌شود.

DAS دقیقاً مانند هارد دیسک داخلی، دسترسی مستقیم به دیسک یا دیسک های خود را از نظر بخش‌ها فراهم می‌کند. اولین و رایج‌ترین نمونه یک هارد اکسترنال معمولی است. نمونه های پیچیده تر دستگاه های Drobo 5D و LaCie هستند.

 تکنیک های بکار رفته در بازیابی اطلاعات DAS همان روش‌هایی است که برای بازیابی دیسک سخت به طور رایج استفاده می‌شود به این معنی که تقریباً همه نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات می‌توانند داده‌ها را از یک واحد DAS بازیابی کنند تا اینکه به طور کلی کار کند.

شبکه متصل ذخیره سازی NAS

Network Attached Storage (NAS) وسیله ای است که از طریق شبکه به رایانه شخصی متصل می شود. چنین دستگاه هایی دسترسی به داده ها را در سطح پرونده و نه در سطح بخش فراهم می‌کنند. NAS درخواست‌هایی مانند "این بخش از آن پروفایل را به من بده" را اجرا می کند. NAS دارای سیستم پروفایل خاص خود است که نوع آن پس از پیکربندی NAS تنظیم می‌شود و به رایانه‌ای که NAS با آن کار می کند بستگی ندارد.

از آنجا که یک NAS دسترسی مستقیمی به بخش های خود ندارد ، هیچ نرم افزاری برای بازیابی اطلاعات نمی تواند با آن کار کند. برای بازیابی اطلاعات از NAS ، باید NAS را جدا کنید ، دیسک ها را بیرون بکشید و مستقیماً آنها را به رایانه شخصی وصل کنید. شما باید این کار را انجام دهید حتی اگر لازم باشد فقط چند فایل را حذف کنید.

گاهی اوقات از NAS برای ذخیره سازی پرونده‌های iSCSI استفاده می‌شود. این امر به ظاهر این قانون را نقض می کند که دسترسی مستقیم به بخش‌ها غیرممکن است. در واقع اینگونه نیست. در واقع iSCSI نوع دیگری از دسترسی به یک پرونده خاص را که در یک سیستم پرونده NAS ذخیره شده، فراهم می کند.