Skip to content

تفاوت استوریج NAS و SAN

تفاوت استوریج NAS و SAN

 تفاوت استوریج NAS و SAN

هم برای ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) و هم شبکه ذخیره سازی (SAN) برای حل مشکل ایجاد داده های ذخیره شده در دسترس بسیاری از کاربران به طور همزمان ایجاد شده اند. هرکدام از آنها برای گروهی از کاربران امکان ذخیره سازی اختصاصی را فراهم می کنند ، اما نمی توانند در جهت دستیابی به ماموریت خود متفاوت تر باشند.

NAS یک دستگاه ذخیره سازی منفرد است که پرونده ها را از طریق اترنت ارائه می دهد و نسبتاً ارزان و تنظیم آن بسیار آسان است ، در حالی که SAN یک شبکه محکم است از چندین دستگاه که با داده های مبتنی بر بلاک کار می کند و راه اندازی آن گران تر و پیچیده تر است. مدیریت از دید کاربر ، بزرگترین تفاوت بین NAS و SAN در این است که دستگاه های NAS مانند حجم در یک سرور پرونده به نظر می رسند و از پروتکل هایی مانند NFS و SMB / CIFS استفاده می کنند ، در حالی که دیسک های متصل به SAN به عنوان درایوهای محلی برای کاربر به نظر می رسد.

در زیر ما یک نمای کلی از تفاوت های NAS و SAN را ارائه می دهیم. ما همچنین به طور خلاصه راه حل هایی را می پردازیم که NAS و SAN را با هم ترکیب می کنند و بسیاری از مزایای پیشرفته SAN را بدون هزینه بالایی آن ارائه می دهند.

تعاریف اساسی - NAS چیست؟

NAS یک رایانه متصل به شبکه است که خدمات ذخیره سازی داده مبتنی بر فایل را به سایر دستگاه های موجود در شبکه ارائه می دهد. قدرت اصلی NAS این است که تنظیم و استقرار آن ساده است. حجم NAS به عنوان حجم نصب شده در شبکه برای کاربر به نظر می رسد. پرونده هایی که باید ارائه شوند معمولاً در یک یا چند درایو ذخیره وجود دارد که اغلب در HDD ، کاربری اضافی یا RAID قرار می گیرند. این دستگاه به خودی خود یک گره شبکه است ، دقیقاً مانند رایانه ها و سایر دستگاه های TCP / IP ، که همه آنها آدرس IP خود را حفظ کرده و می توانند به طور مؤثر با سایر دستگاه های شبکه ارتباط برقرار کنند. اگرچه معمولاً یک NAS برای سرور عمومی طراحی نشده است ، فروشندگان NAS و اشخاص ثالث به طور فزاینده نرم افزارهای دیگری را برای ارائه عملکردهای مشابه سرور در NAS ارائه می دهند.

دستگاههای NAS راهی آسان برای چندین کاربر در مکانهای متنوع برای دسترسی به داده ها ارائه می دهند ، که با استفاده از همکاری در پروژه ها یا به اشتراک گذاری اطلاعات ، ارزشمند است. NAS کنترل های امنیتی و امنیتی خوبی را برای پشتیبانی از همکاری فراهم می کند ، در ضمن این امکان را می دهد تا کسی که متخصص IT نیست را مدیریت و دسترسی به داده ها را مدیریت کند. همچنین با استفاده از ساختارهای داده های زائد - اغلب RAID - و خدمات پشتیبان گیری خودکار به دستگاه های محلی و ابر ، امنیت داده های بنیادی خوبی را ارائه می دهد.

مزایای NAS

NAS معمولاً قدم بعدی برای یک خانه یا مشاغل کوچک است که از DAS استفاده می کند (ذخیره مستقیم متصل). حرکت به سمت NAS از تمایل به اشتراک گذاری پرونده ها به صورت محلی و از راه دور ، داشتن پرونده های موجود 24/7 ، افزونگی داده ها ، امکان تعویض و به روزرسانی دیسک های سخت در سیستم و همچنین در دسترس بودن سرویس های دیگر مانند پشتیبان گیری خودکار حاصل می شود.

خلاصه مزایای NAS

1. نسبتا ارزان

2. 24/7 و در دسترس بودن داده از راه دور

3. قابلیت توسعه پذیری خوب

4. معماری ذخیره سازی اضافی

5. پشتیبان گیری خودکار از دستگاه های دیگر و cloud

6. انعطاف پذیری

محدودیت های NAS

نقاط ضعف یک NAS مربوط به مقیاس و عملکرد است. از آنجا که تعداد بیشتری از کاربران به دسترسی نیاز دارند ، ممکن است سرور نتواند به کار خود ادامه دهد و نیاز به اضافه شدن اسب بخار سرور بیشتری دارد. ضعف دیگر مربوط به ماهیت اترنت است. با طراحی ، اترنت داده ها را از یک مکان به مکان دیگر از طریق بسته ها منتقل می کند ، منبع را به چند بخش تقسیم می کند و آنها را به مقصد خود می فرستد. هرکدام از این بسته ها می توانند به تأخیر بیایند یا خارج از سفارش ارسال شوند ، و ممکن است تا رسیدن همه بسته ها در دسترس کاربر نباشند و به ترتیب سفارش داده شوند.

هرگونه تأخیر (اتصالات آهسته یا مجددا) معمولاً برای پرونده های کوچک توسط کاربران مورد توجه قرار نمی گیرد ، اما می تواند یک مشکل بزرگ در محیط های خواستار مانند تولید فیلم باشد ، جایی که پرونده ها بسیار بزرگ هستند و تأخیر بیش از چند میلی ثانیه می تواند مراحل تولید را مختل کند. به عنوان ارائه دهنده

تعاریف اساسی - SAN چیست؟

SAN راهی است برای دسترسی به کاربران مشترک به ذخیره سازی داده های تلفیقی و سطح بلوک ، حتی به چندین مشتری امکان دسترسی همزمان به فایلها در همان زمان با عملکرد بسیار بالا. SAN با دستیابی به وسایل ذخیره سازی مانند آرایه های دیسک و کتابخانه های نوار ، باعث می شود که کاربران ظاهراً هارد دیسک های خارجی در سیستم محلی خود باشند ، دسترسی به دستگاه های ذخیره سازی را افزایش دهد. با تهیه یک شبکه مستقر در انبار برای دسترسی به داده های بلوک از طریق کانال فیبر پر سرعت و جلوگیری از محدودیت پروتکل های TCP / IP و احتقان شبکه محلی ، یک SAN بالاترین سرعت دسترسی را در دسترس برای رسانه ها و داده های ذخیره شده مهم.

مزایای SAN

از آنجا که از نظر NAS بسیار پیچیده تر و گران تر است ، SAN به طور معمول توسط شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و به کارمندان IT نیاز به مدیریت دارد. برای برخی از برنامه ها ، مانند ویرایش فیلم ، به دلیل سرعت زیاد و تأخیر کم ، به خصوص مطلوب است. ویرایش ویدیو به استفاده از پهنای باند منصفانه و اولویت بندی شده در سراسر شبکه نیاز دارد ، که این یک مزیت SAN است.

قدرت اصلی یک SAN این است که تمام مذاکرات دسترسی به پرونده در طول اترنت اتفاق می افتد در حالی که پرونده ها از طریق کانال فیبر با سرعت بسیار زیاد انجام می شود ، که حتی در مورد پرونده های بسیار بزرگ ، عملکرد بسیار خرابکاری را نیز در ایستگاه های کاری مشتری انجام می دهد. به همین دلیل امروزه SAN به طور گسترده ای در محیط های ویرایش ویدیو استفاده می شود.

خلاصه مزایای SAN

1. دسترسی بسیار سریع به داده

2. شبکه اختصاصی برای ذخیره سازی باعث کاهش استرس در شبکه می شود

3. بسیار قابل ارتقا

4. سطح سیستم عامل (سطح بلوک) دسترسی به پرونده ها

5. خدمات با کیفیت بالا برای درخواست های برنامه هایی مانند ویرایش فیلم

محدودیت های SAN

چالش SAN را می توان در هزینه و الزامات مدیریتی آن خلاصه کرد - نیاز به اختصاص و نگهداری هر دو شبکه اترنت جداگانه برای درخواست پرونده های فوق داده و پیاده سازی یک شبکه فیبر کانال می تواند یک سرمایه گذاری قابل توجه باشد. گفته می شود ، SAN ها واقعاً تنها روش برای دسترسی سریع به داده ها برای تعداد زیادی کاربر است که می تواند همزمان با پشتیبانی صدها کاربر مقیاس نیز داشته باشد.

تفاوت استوریج های NAS و SAN

NAS SAN
به طور معمول در خانه ها و مشاغل کوچک و متوسط ​​استفاده می شود. به طور معمول در محیط های حرفه ای و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
ارزانتر گرانتر است
آسانتر برای مدیریت به مدیریت بیشتری نیاز دارد
به داده هایی که انگار یک درایو متصل به شبکه است (پرونده ها) دسترسی پیدا کرد دسترسی به سرورها به عنوان یک هارد دیسک محلی (بلوک)
سرعت وابسته به TCP / IP محلی معمولاً شبکه اترنت ، به طور معمول 100 مگابیت تا یک گیگابیت در ثانیه است.عموماً به دلیل کندتر بودن لایه سیستم فایل ، توان عملیاتی کندتر و زمان تأخیر بیشتر دارد. سرعت بالا با استفاده از فیبر کانال ، 2 گیگ تا 128 گیگ در ثانیه. برخی از SAN از iSCSI به عنوان جایگزین کم هزینه اما کندتر برای فیبر کانال استفاده می کنند.
پروتکل I / O: NFS ، SMB / CIFS ، HTTP SCSI ، iSCSI ، FCoE
سطح پایین بسیار مقیاس پذیر نیست؛ مقیاس بالا سطح NAS به petabytes با استفاده از خوشه یا گره های مقیاس معماری شبکه ، سرپرستان را قادر می سازد هر دو عملکرد و ظرفیت را در صورت لزوم مقیاس کنند
با مجازی سازی کار نمی کند با مجازی سازی کار می کند
نیازی به تغییر معماری نیست نیاز به تغییرات معماری دارد
سیستم های سطح ورودی اغلب یک نقطه از خرابی دارند ، به عنوان مثال منبع تغذیه شبکه تحمل گسل با قابلیت های اضافی
مستعد تنگناهای شبکه تحت تأثیر تنگناهای ترافیک شبکه قرار نمی گیرد.دسترسی همزمان به حافظه نهان ، به نفع برنامه هایی مانند ویرایش ویدیو.
تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها و تصاویر فوری و اقتصادی با برنامه ریزی. نسخه پشتیبان تهیه پشتیبان و آینه ها به فضای بیشتری احتیاج دارند.

NAS / SAN همگرایی

مزایای SAN باعث ایجاد انگیزه در برخی از فروشندگان می شود تا با اجتناب از هزینه زیاد شبکه فیبر کانال ، محصولات مشابه SAN را با هزینه کمتری ارائه دهند. این امر منجر به همگرایی جزئی رویکردهای NAS و SAN برای ذخیره سازی شبکه با هزینه کمتری نسبت به صرفاً SAN شده است.

یکی از نمونه های آن ، کانال فیبر از طریق اترنت (FCoE) است که از انتقال سطح بلوک از طریق LAN استاندارد با سرعت GB 10 / sec + پشتیبانی می کند. برای استقرارهای کوچکتر ، iSCSI حتی ارزانتر است ، به این ترتیب امکان ارسال دستورات SCSI به داخل بسته های IP در یک شبکه LAN فراهم می شود. هر دوی این رویکردها کاملاً از فیبر کانال پرهیز جلوگیری می کنند ، در نتیجه راههای کندتر اما کم هزینه تر برای دسترسی به سطح بلوک و سایر مزایای استفاده ازSAN