Skip to content

اطلاعات کاربردی هارد M2 برای سرور اچ پی

اطلاعات کاربردی هارد M2 برای سرور اچ پی

NVMe (Non-Volatile Memory Express) یک رابط و درایور ارتباطی است که مجموعه دستورات و مجموعه ای از ویژگی ها را برای SSD های مبتنی بر PCIe با هدف افزایش کارایی و قابلیت همکاری در طیف وسیعی از سیستم های سازمانی و مشتری تعریف می کند.

راه جدید برای افزایش عملکرد رایانه شخصی، نصب و خریدهارد SSD NVMe M2 است. جدیدترین پروتکل برای دسترسی به رسانه های ذخیره سازی با سرعت بالا است و در مقایسه با پروتکل های قدیمی دارای چندین مزیت است. درایو NVMe نیز یک SSD است. به جای اتصال آن از طریق کابل SATA III، مستقیماً از طریق اسلات M.2 PCIe به مادربرد وصل می شود یا با استفاده از آداپتور M.2 PCIe به یک اسلات PCIe سنتی متصل می شود.

هارد M2 از پروتکل ها و برنامه های متعددی مانند Peripheral Component Interconnect Express)PCIe) و SATA پشتیبانی می کند. محصولات سازگار با M.2 به درایوهای حالت جامد نیز محدود نمی شوند. این مشخصات همچنین از پروتکل هایی مانند اتوبوس های سریال جهانی (USB) و Wi-Fi پشتیبانی می کند و می تواند در کارت های گرافیک و کارت های شتاب دهنده هوش مصنوعی که از مشخصات M.2 استفاده می کنند استفاده شود.

hdd-vs-ssd-vs-nvme-m2-hard-drive

سرعت هارد M2 چقدر است؟

عرضه اولیه درایو SSD PCIe Gen 3.0 NVMe M.2 به طور چشمگیری عملکرد خواندن/نوشتن را در مقایسه با درایوهای SATA III قدیمی افزایش داد. عملکرد خواندن PCIe Gen 3 NVME نسبت به SATA III  483 درصد پیشرفت شگفت‌انگیزی داشت و درایوهای جدید PCIe Gen 4 NVMe (که اواسط سال 2020 منتشر شدند) 1067 درصد سریع‌تر هستند.

در اینجا جزئیات سطح بالای SPEC برای هر یک از انواع درایوهای موجود از اکتبر 2020 آمده است:

  • هارد دیسک 7200 RPM سنتی: 160 مگابایت بر ثانیه
  • SATA III SSD: 600 مگابایت بر ثانیه
  • PCIe Gen 3.0 NVMe M.2 SSD : 3500مگابایت بر ثانیه  خواندن - 3300 مگابایت بر ثانیه می نویسد - در اواسط 2018 موجود است.
  • PCIe Gen 4.0 NVMe m.2 SSD: 7000 مگابایت بر ثانیه خواندن - 5000 مگابایت بر ثانیه می نویسد - در اواسط 2020 موجود است.

انواع هارد SSD M.2:

  • SATA M.2 SSD
  • NVMe M.2 SSD

موارد تاثیرگذار در انتخاب هارد اس اس دی M2:

پشتیبانی سیستم:

دستگاه های قدیمی ممکن است با NVMe سازگار نباشند زیرا اتصالات لازم برای استفاده از سوکت های NVMe PCIe را ندارند.

راه‌اندازی سریع:

ساده‌ترین راه برای سریع‌تر بوت شدن سیستم رایانه، نصب سیستم عامل روی یک SSD است. با SSD NVMe بیشترین بهبود سرعت را خواهید دید.

what-is-nvme-ssd-m-2-drive-connection

اولویت بندی فضای ذخیره سازی:

می توانید از یک NVMe SSD در ترکیب با یک SATA SSD دیگر استفاده کنید. این یک گزینه مقرون به صرفه نسبت به خرید استوریج سرور hp است. می‌توانید سیستم‌عامل و برنامه‌ها و برنامه‌های پرمصرف خود را روی NVMe SSD نصب کنید و از SATA SSD برای ذخیره همه چیزها، مانند فایل‌ها، اسناد و اسناد کوچک‌تر و کم نیاز به منابع استفاده کنید.

مزایای بازی:

با استفاده از M.2 NVMe SSD، بهبود چشمگیری در زمان بارگذاری بازی مشاهده خواهید کرد. بازی‌های نصب‌شده روی درایوهای NVMe به دلیل سرعت انتقال بازی‌ها در هنگام فراخوانی بازی‌ها از حافظه، عملکرد کلی بسیار بهتری خواهند داشت.

نسل‌های PCIe:

نسل‌هایی از گذرگاه PCIe وجود دارند که سطوح عملکرد متفاوتی دارند. پهنای باند با هر نسل دو برابر می شود و SSD هایی وجود دارند که از نسل های مختلف PCIe استفاده می کنند. آخرین نسخه موجود PCIe 4.0 است که PCIe 5.0 هنوز در افق توسعه است.

 اتصالات مشترک:

برخی از مادربردهای سرور اچ پی اتصالات PCIe کافی برای پشتیبانی از چندین درایو NVMe ندارند. ممکن است مجبور شوید در مورد استفاده از اتصال موجود بین کارت گرافیک یا NVMe SSD تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب استفاده M.2 SSD در سرور:

مزایای استفاده از SSD M.2 عبارتند از:

اندازه و ظرفیت:

در یک سرور، یک SSD M.2 فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند و انرژی بسیار کمتری نسبت به درایو حالت جامد استاندارد SATA یا SAS) Serial-Attached SCSI) مصرف می‌کند. با این حال، اگر ظرفیت ذخیره سازی انبوه در یک دستگاه مورد نیاز باشد، عوامل شکل دیگری احتمالاً مناسب تر خواهند بود.

کارایی:

به عنوان مثال، یک هارد SSD M.2 بر اساس مشخصات هارد NVMe، می تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به هارد SATA یا SAS SAS بخواند و بنویسد.

نوع رایط:

رابط انعطاف پذیر یک SSD M.2 از PCIe، SATA، USB 3.0، بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می کند.

با این حال، برخی از اشکالاتی که در SSD های M.2 وجود دارد عبارتند از:

قیمت خرید هارد ام 2:

یک SSD M.2 بیشتر از SATA SSD هزینه دارد. قیمت هاردهای 2.5 اینچی SATA SSD به دلیل تولید تعداد بیشتر کاهش یافته است.

mp600-gen4-pcie-ssd-m2-nvme

سرورهای HP که از فناوری NVMe ساپورت میکند:

بین رابط ذخیره سازی و CPU سیستم با استفاده از سوکت های PCIe پرسرعت، مستقل از فرم ذخیره سازی ارتباط برقرار می کند.

وظایف ورودی/خروجی که با استفاده از درایورهای NVMe انجام می‌شوند، سریع‌تر شروع می‌شوند، داده‌های بیشتری را انتقال می‌دهند و سریع‌تر از مدل‌های ذخیره‌سازی قدیمی‌تر که از درایورهای قدیمی‌تر استفاده می‌کنند، پایان می‌یابند، مانند AHCI (رابط کنترل‌کننده میزبان پیشرفته) یکی از ویژگی‌های SATA SSD.

از آنجایی که به طور خاص برای SSD طراحی شده است، سرورهای HP ProLiant HDDS NVMe در حال تبدیل شدن به استاندارد صنعتی جدید برای سرورهای مرکز داده و دستگاه های مشتری مانند لپ تاپ، رایانه های شخصی رومیزی و حتی کنسول های بازی نسل بعدی است.

فناوری NVMe در چندین شکل مانند اسلات کارت PCIe، M.2 و U.2 موجود است.

در حالی که SSD هایی وجود دارند که از SATA، اسلات PCIe و M.2 استفاده می کنند که AHCI هستند و سرورهای HP ProLiant HDDS NVMe نیستند، U.2 یک فرم فاکتور است که منحصراً از پروتکل NVMe استفاده می کند.

چرا از درایوهای HDD NVMe در سرورهای HP ProLiant استفاده کنیم؟

برخی از مزایای اصلی فناوری NVMe در خرید سرور اچ پی از جمله سرور HP ProLiant عبارتند از:

  • گلوگاه های سرور کمتر
  • عملکرد کلی بهتر
  • تجربه کاربری بهبود یافته
  • کسب و کارها به داده ها متکی هستند.

شما از داده ها برای وب سایت خود، برنامه های کاربردی مبتنی بر وب و محصولات مختلف SaaS استفاده می کنید.

با سرورهایی که روی SSD یا HDD های استاندارد کار می کنند، ممکن است به دلیل درخواست های زیاد یا اتصالات کاربر با گلوگاه مواجه شوید.

تنگناها منجر به دسترسی آهسته تر به داده ها، کندی صفحات وب و تجربه کاربری ضعیف می شود.

حتی ممکن است به دلیل محدودیت هارد دیسک های قدیمی، مشتریان خود را از دست بدهید.

تغییر به سرور NVMe می تواند به رفع این مشکلات کمک کند.

سرعت خواندن/نوشتن سریع‌تر و صف‌بندی پیشرفته‌تر، عملکرد مطمئن‌تر و تجربه بهتری را برای کاربران یا کارمندان شما فراهم می‌کند.