Skip to content

لیبرا چیست؟

لیبرا چیست؟

فیسبوک یک ارز دیجیتالی جدید به‌نام Libra معرفی کرد که به میلیاردها کاربر آن امکان می‌دهد معاملات مالی را در سرتاسر جهان انجام دهند، در اقدامی که به طور بالقوه می‌تواند سیستم بانکی جهان را دستخوش تحول کند.

تركیبات به عنوان ابزاری برای ارتباط با افرادی كه به سیستم عاملهای بانكداری سنتی دسترسی ندارند ، مورد استفاده قرار می گیرد. با نزدیک به 2.4 میلیارد نفر که هر ماه از فیس بوک استفاده می کنند ، Libra می تواند مبدل بازی های مالی شود ، اما همچنان که فیسبوک همچنان از یک سری رسوایی های حفظ حریم خصوصی سر و کار دارد ، با بررسی دقیق روبرو خواهد شد.

ترازو می تواند یک نکته قابل قبول برای سودآوری در فیس بوک باشد: تحلیلگران پیش بینی می کنند که Libra می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ برای فیس بوک باشد.

قانونگذاران آمریكا سریعاً نگرانی های مربوط به حریم خصوصی درباره ارز جدید را مطرح كردند. اندکی پس از اعلام فیسبوک ، کنگره و رئیس کمیته خدمات مالی مجلس ، ماکسین واترز ، از این شرکت خواست تا جلوی این پروژه را بگیرد تا کنگره و تنظیم کننده ها بتوانند آن را بررسی کنند. وی همچنین از مدیران شرکت خواست تا در برابر کمیته شهادت دهند.

زمان انجام معاملات لیبرا:

فن آوری برای انجام معاملات با Libra تا اواخر سال 2020 به عنوان یک برنامه مستقل - و همچنین در سیستم عامل های واتس اپ و فیس بوک مسنجر - در دسترس خواهد بود. این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا بتوانند به یکدیگر پول ارسال کنند و همچنین هزینه بالایی را برای کالاها و خدمات با استفاده از به جای ارز محلی خود ، ارز دیجیتال تحت پشتیبانی فیس بوک را پشتیبانی می کند.

اما با حضور شركت در مشاغل مختلف بر اثر نقض حریم خصوصی ، این اقدام در حال حاضر مورد بررسی دقیق تنظیم كنندگان مالی و طرفداران حفظ حریم خصوصی در سراسر جهان است. در حال حاضر فیس بوک با کمیسیون بالقوه 5 میلیارد دلار (4 میلیارد پوند) از طرف کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) روبرو است ، که در پاسخ به افشاگری های کمبریج آنالیزیتیکا که برای اولین بار توسط گاردین و Observer گزارش شده ، تحقیقات را آغاز کرد.

نگرانی مقامات امریکا

مقامات آمریكا و انگلیس پیشتر از انتقال فیس بوك به بخش مالی ابراز نگرانی كرده بودند. در ماه می ، اعضای کمیته امور بانکی ، مسکن و امور مجلس سنای آمریکا به مارک زاکربرگ ، مدیر عامل فیسبوک نوشتند و از وی خواستند که به سؤالات مربوط به نگرانی های حریم خصوصی و تنظیم مالی پاسخ دهد.

در این نامه آمده است:

"فهمیدن كه چگونه بسترهای بزرگ اجتماعی داده هایی را كه می توانند به روشهایی استفاده شوند كه پیامدهای بزرگی برای زندگی مالی مصرف كنندگان دارند ، مهم هستند." "همچنین مهم است که بدانیم که چگونه سیستم عامل های بزرگ اجتماعی از داده های مالی برای پروفایل و مصرف کنندگان هدف استفاده می کنند."

مدیران فیس بوک ادعا می کنند سیستم Libra به میلیون ها انسان بدون حساب بانکی بلکه با دسترسی به تلفن های همراه کمک خواهد کرد تا وارد دنیای بانکی شوند و یکپارچه تر پول ارسال کنند.

در حالی که فیس بوک ارز را ایجاد کرد ، تصمیماتی در مورد نگهداری مداوم از سکوی Pesra توسط انجمن Libra ، جمعی از دهها شرکت مالی ، غیرانتفاعی و بنگاههای تجاری انجام خواهد شد. برای پیوستن به شرکت تابعه جدید فیسبوک ، هر یک از این شرکتها حداقل 10 میلیون دلار در سرمایه گذاری مشارکت کردند و به این شرکت بیش از 1 میلیارد دلار برای پرداخت ارز جدید اختصاص دادند.

شرکت های درگیر شامل Mastercard ، PayPal ، ارز رمزنگاری Coinbase و eBay هستند. همچنین به انجمن تعلق می گیرند ، شرکت های راهپیمایی تگرگ Uber و Lyft و سازمان های مالی غیر انتفاعی بانکداری جهانی زنان ، سکوی وام خرد Kiva و گروه کمک های بشردوستانه Mercy Corps. این بنیاد در ژنو مستقر است و فیس بوک ادعا می کند که از دولت و خود شرکت مستقل خواهد بود.

هدف فیسبوک از ارز دیجیتال لیبرا

فیسبوک در سندی با تشریح چگونگی عملکرد رمزنگاری جدید ، توضیح داد که هدف آن دستیابی بیشتر به "خدمات بهتر ، ارزانتر و باز کردن خدمات مالی" است. بر خلاف بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده دیگر ، ارزش پول با ترکیبی از دارایی های جهانی گره خورده است تا از عدم نوسانات رایج در فضای ارزهای دیجیتال جلوگیری کند. فیس بوک این ارز را با استفاده از فناوری blockchain خود - یعنی فناوری رمزگذاری شده مورد استفاده بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده - به منظور دستیابی سریعتر به کاربران بیشتری ساخته است.

به طور سنتی با cryptocurrency ، شبکه را می توان توسط هر کسی که دسترسی به کامپیوتر داشته باشد ، اداره و امن کرد. اما در ابتدا ، blockchain Libra بسته خواهد شد و فقط تعداد مشخصی از افراد قادر خواهند بود تا نرم افزاری را که از آن استفاده می کند را اجرا کنند و معاملات را تأیید کنند.

لیبرا چیست؟

نویان سرور واردات و پشتیبانی سرور و استوریج های HP