Skip to content

انواع کارت گرافیک برای سرور HPE

انواع کارت گرافیک برای سرور HPE

در ابتدا CPU (واحد پردازش مرکزی) در رایانه ها به تنهایی وظیفه داشت تا تمام داده ها را پردازش کند و سپس به صورت بصری آن را روی یک مانیتور نمایش دهد. با پیشرفت تکنولوژی، کسب و کارها نیاز داشتند که بتوانند حجم زیادی از اطلاعات را بدون از دست دادن کیفیت بصری پردازش کنند. این ضرورت، گرافیک سه بعدی و واقعیت مجازی GPU را می طلبید زیرا پردازنده‌ها نمی توانستند به تنهایی حجم زیادی از اطلاعات را به خوبی پردازش کنند. هنگامی که این پیشرفت‌ها در فناوری به دست آمد استفاده از این تکنولوژی برای مصرف‌کنندگان به امری ضروری تبدیل شد تا بتوانند از همان قدرت پردازش برای سیستمهای خود استفاده کنند.

شما در هنگام خرید سرور hp یکی از مهمترین علتهای استقبال از این فناوری این است که CPU ممکن است فقط چند هسته داشته باشد و چندین رشته نرم افزار را در یک زمان پردازش می کند اما یک GPU صدها هسته دارد و همه آنها قادر به انجام فرآیندهای فردی با سرعت شگفت انگیز هستند. اما این بدان معنا نیست که یک GPU می تواند جایگزین CPU می شود. این اجزا در واقع با هم کار می کنند تا بهترین نتیجه محاسباتی را به کاربر ارائه دهند. در واقع بسیاری از برترین رایانه ها در تلاش هستند تا تعادل کامل بین این دو جزء را برقرار کنند.

تعریف کارت گرافیک(GPU) 

کارت گرافیکGPU  (Graphics Processing Unit) یک مدار الکترونیکی است که برای ایجاد تصاویر در دستگاه های ما استفاده می شود. پردازنده‌های گرافیکی معمولاً در رایانه‌های بازی بیشتر یافت می‌شوند اما می‌توانند در سرورهای خانگی و مشاغل نیز برای بهبود عملکرد برخی وظایف استفاده شوند. کارت گرافیک یک پردازنده جداگانه می باشد که بر روی برد مدار خود نصب می شود و به تولید تصاویر در مانیتور کمک می کند. GPU ها حافظه اختصاصی خود را دارند که جدا از CPU است و خروجی گرافیکی بیشتری نسبت به پردازنده های گرافیکی مجتمع ارائه می دهند.

سرورها نیز مانند هر کامپیوتر دیگری می توانند با  CPU، گرافیک و حافظه مناسب کارایی بهتری داشته باشند. سرورها اغلب برای مقاصد تجاری استفاده می شوند، اما می توان از آنها برای استفاده شخصی نیز استفاده کرد. در صورت داشتن سخت افزار مناسب می توانید تا هشت واحد پردازش گرافیکی(GPU) در یک سرور داشته باشید. این به شما امکان می دهد عملکرد سرور را برای کارهای گرافیکی مانند ویرایش تصویر و ویدئو بهبود ببخشید.

انواع کارت گرافیک

بطور کلی محصولات GPU به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:
- کارت گرافیک اختصاصی

گاهی اوقات به عنوان "GPU گسسته" شناخته می شود و دارای رم جداگانه ای می باشد که فقط به فرآیندهای خود آن اختصاص داده شده است. این امکان پردازش سریعتر را فراهم می کند زیرا برای منابع با بقیه رایانه رقابت نمی کند.مزایای استفاده از کارت اختصاصی را می توان در بسیاری از کارهای رایج حرفه ای و گیمرهایی مشاهده کرد که با ویرایش ویدئو، انیمیشن، طراحی، انجام بازی های گرافیکی فشرده تر، فرآیندهای واقعیت مجازی و کامپایل کردن فایل های بزرگ درگیر هستند. این کارت ها ممکن است قابل ارتقا باشند یا نباشند. مهم است که به یاد داشته باشید که همه کارت های اختصاصی قابل جابجایی نیستند.
- کارت گرافیک یکپارچه

این محصول را به نامهای راه حل های گرافیکی اشتراکی، معماری حافظه یکپارچه (UMA) یا پردازنده های گرافیکی یکپارچه(IGP)  نیز می نامند. آن‌ها از رم مشترک با بقیه رایانه استف۳اده می‌کنند و ممکن است نتوانند برخی از الزامات بازی های سه بعدی را برطرف و اجرا کنند. با این حال چون این محصولات ارزان تر از کارت های اختصاصی هستند در مواردی بهترین گزینه هستند.
- کارت های گرافیک هیبریدی

برخی از سیستمها ترکیبی از دو نوع محصول (اختصاصی و یکپارچه) را از طریق یک محصول گرافیکی هیبریدی جدیدتر ارائه می دهند. هر دو آنها منابع را با سیستم اصلی به اشتراک می گذارند اما مقداری حافظه نیز برای خود دارند. هزینه ای که برای خرید آن باید در نظر بگیرید جایی بین یک کارت اختصاصی و یکپارچه می باشد.

آیا سرورهای اختصاصی الزاما به GPU نیاز دارند؟

کارت گرافیک یا GPU جزء مهم یک سرور اختصاصی است. یک کارت گرافیک خوب به سرور شما کمک می کند کارآمدتر کار کند و وظایف بیشتری را انجام دهد. اگر به دنبال راه اندازی یک سرور اختصاصی برای خانه یا محل کار خود هستید، حتماً یک GPU را در برنامه های خود قرار دهید. استفاده از سرور اختصاصی با پردازنده گرافیکی مزایایی دارد. پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند گرافیک بهبودیافته‌ای را ارائه دهند و برای بازی‌های سطح بالا یا دسترسی سریع به تصاویر با کیفیت بالا عالی باشند. همچنین آنها می توانند فرآیندهای خاصی را سرعت بخشیده و عملکرد کلی سیستم را بهبود بخشند. از طرفی هم یکی از معایب داشتن کارت گرافیک اختصاصی برای سرور خانگی این است که GPU انرژی زیادی مصرف می کند و باتری لپ تاپ را به سرعت تخلیه می کند. علاوه بر این GPU  می تواند نویز ایجاد کند و برای استفاده در محیط خانه ایده آل نباشد.

بطور خلاصه می توان گفت GPU برای سرور اختصاصی ضروری نیست و سرورها بدون آنها نیز کار می کنند. پردازنده‌های گرافیکی در برخی موارد می‌توانند مفید باشند اما لازم نیستند.

برندهای موجود کارت گرافیک در بازار

در حال حاضر دو تولید کننده اصلی پردازنده های گرافیکی در بازارAMD  و NVIDIA می باشند. NVIDIA  در سال 1999 اصطلاح GPU را رایج کرد اگرچه حداقل یک دهه قبل از آن استفاده می شد. هر دو شرکت پیشرفت های بزرگی در فناوری GPU داشته اند. با این حال انویدیا اکثرا بهترین ها را می سازد. انویدیا به دلیل پشتیبانی قابل توجه در  نرم افزار، درایورها، CUDA و cuDNN بر بازار پردازنده های گرافیکی به ویژه برای یادگیری عمیق و شبکه های عصبی پیچیده تسلط دارد.

- کارت گرافیک NVIDIA

Nvidia Corporation یک شرکت فناوری است که به دلیل طراحی و تولید واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) شناخته شده است. زمانی که Nvidia در اوایل دهه 1990 وارد بازار شد، بازار پردازنده گرافیکی بسیار شلوغ بود. این رقابت شامل ATI Technologies، Matrox، Chips & Technology،  S3 Graphics و 3Dfx بود. انویدیا در سال 1999 با عرضه کارت GeForceاز رقبای خود پیشی گرفت زیرا گرافیک سه بعدی و تکنیک های نورپردازی پیشرفته تری نسبت به سایر سازندگان داشت.

انواع کارت گرافیک Nvidia

کارت گرافیک های این برند بطور کلی به سه خط تولید تقسیم بندی می شوند:
1)Quadro : نام تجاری Nvidia برای کارت‌های گرافیکی می باشد و برای طراحی حرفه‌ای به کمک رایانه (CAD)، تصاویر تولید شده توسط رایانه (CGI)، برنامه‌های کاربردی ایجاد محتوای دیجیتال (DCC)و محاسبات علمی تولید شده است. با عرضه RTX A6000 مبتنی بر معماری Ampere در 5 اکتبر 2020 تا حدودی استفاده از آن کمرنگ شده است هرچند که هنوز قابل اعتمادترین ابزار برای کاربران در هنگام استفاده از سرورهای کاری پیشرفته HPE، Dell، Lenovo و Fujitsu است. این مدل انتخاب شماره یک کاربران خلاق در سراسر جهان برای استفاده در طرح‌های گرافیکی دوبعدی/سه بعدی، ویرایش و رندر حرفه‌ای ویدیو بود. در حال حاضر این برند با خط RTX جایگزین شده است.
2) GeForce : نام تجاری Nvidia برای واحدهای پردازش گرافیکی است. اولین محصولات GeForceپردازنده‌های گرافیکی مجزا بودند که برای بازار بازی‌های رایانه‌های شخصی در نظر گرفته شده بودند و بعدها تنوع خط تولید تمام سطوح بازار گرافیک رایانه‌های شخصی را پوشش داد. پردازنده‌های گرافیکی GeForce انویدیا و پردازنده‌های گرافیکی Radeon AMD تنها رقبای باقی مانده در بازار رده بالا هستند. بطور کلی GeForceها  برای بازی های خاص بهینه سازی شده اند.
3) TESLA : نام تجاری Nvidia برای واحدهای پردازش گرافیکی همه منظوره (GPGPU) می باشد که به افتخار مهندس برق پیشگام نیکولا تسلا نامگذاری شده است. خط تولید انویدیا تسلا با کارت‌های GPU Radeon Instinct و Intel Xeon Phi شرکت AMD رقابت می‌کند و در زمینه دیتاسنترها حرف اول را می‌زنند زیرا توان عملیاتی و کارایی بالایی در این زمینه دارند.

-کارت گرافیک AMD

Advanced Micro Devices (AMD) یک شرکت آمریکایی است که پردازنده های کامپیوتری و فناوری های مرتبط را برای بازارهای تجاری و مصرفی تولید می کند. AMD  از سال 1969 به تولید پردازنده مشغول است و در آن زمان به تولید CPU پرداخته است. با این حال با خرید ATI در سال 2006 وارد بازار GPU شد. جدیدترین سری پردازنده های AMD از برند RX استفاده می کنند. همچنین AMD با پردازنده های گرافیکی جدید Radeon خود پیشرفت سریعی داشته است، درست مانند پردازنده های Ryzen. می توان گفتAMD  هیچ رقیب مستقیمی برای کارت های تسلا ندارد. خط کارت‌های ویدئویی FirePro آن با خط Quadro رقابت می‌کنند. در حال حاضر سری پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX 6000 پرچمدار فعلی این برند است.

مقایسه Nvidia  و AMD

⦁ در طراحی محصولات هر دو برند تفاوت های جزئی وجود دارد. کارت های AMD اغلب هسته های پردازشی بیشتری نسبت به کارت های Nvidia دارند. در مقابل کارت‌های انویدیا ممکن است هسته‌های کمتری داشته باشند، اما همچنان دارای سرعت و کارایی بسیار سریع‌تری نسبت به AMD هستند. 

⦁ با توجه به کارایی پردازنده‌های گرافیکی، انویدیا نسبت به کارت‌های AMD گران‌تر می باشند. کارت‌های انویدیا معمولاً در سطوح مختلف قدرتمندتر هستند، اما اگر مجبور نیستید، پرداخت پول اضافی همیشه منطقی نیست.

⦁اگر نیازهای گرافیکی شما کم است، AMD ممکن است گزینه بهتری باشد. اگر گرافیک فوق‌العاده سطح بالا برای شما اولویت زیادی نداشته باشد، همان مقدار پولی که برای پردازنده‌های گرافیکی خاص انویدیا خرج می‌کنید، بهتر است برای کارت‌های مشابه AMD خرج کنید.

بازار پردازنده‌های گرافیکی به‌طور مداوم رو به جلو حرکت می‌کند و در حال حاضر انویدیا به عنوان گزینه برتر در این زمینه پیشتاز می باشد و AMD به عنوان یک رقیب میان رده به تلاش خود ادامه می دهد.

نحوه انتخاب بهترین کارت گرافیک

برای انتخاب بهترین گزینه برای PCو Workstation و یا سرور شما ابتدا باید کاربرد موردنظرتان را از کارت گرافیک مشخص کنید و پس از آن هزینه عملیاتی را در نظر بگیرید. برای بودجه‌های کم تا متوسط، همواره کارت گرافیک NVIDIA GeForce پیشنهاد می‌شود چون ارزشمندی خرید و تنوع دارد و برای گیمینگ و مصارف عمومی مناسب هستند اما اگر به صورت حرفه‌ای با CAD و ویدئو کار می‌کنید و کارایی بسیار بالا در رندرینگ لازم دارید، کارت گرافیک NVIDIA Quadro برای شما مناسب است که دارای دو سری FX و NVS است. البته نوع نرم افزار مورد استفاده شما هم می‌تواند تعیین کننده نوع کارت گرافیک مورد نیاز شما باشد. برخی نرم افزارها با جی فورس و برخی با کوآدرو سازگارند. 

 

منبع مقداری از شرح مقاله

https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/gpu-buying-guide