Skip to content

تفاوت بین +SFP با SFP معمولی

۱۲ آبان ۱۴۰۰

 تفاوت بین +SFP با SFP معمولی

تعریف SFP

SFP ، مخفف  small form-factor pluggable، یک گیرنده ماژول نوری جمع و جور ، قابل اتصال با hot-pluggable است که برای برنامه های ارتباط از راه دور و ارتباطات داده استفاده می شود. دستگاه ها برای استفاده با کانکتورهای small form factor SFF طراحی شده اند و سرعت بالا و physical compactness را ارائه می دهند. از آنجا که ماژول های SFP به راحتی قابل تعویض هستند ، شبکه های فیبر نوری یا فیبر نوری را می توان با خیالی راحت تر از آنچه در مورد ماژول های لحیم کاری سنتی به روز شده و نگهداری می شود راحت تر حفظ کرد. به جای تعویض یک برد مدار کل که شامل چندین ماژول لحیم شده است ، می توان یک ماژول واحد را برداشته و برای تعمیر و یا به روزرسانی جایگزین کرد. این می تواند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ، هم در زمینه تعمیر و نگهداری و هم در تلاش برای ارتقاء شود.

 تعریف + SFP

+SFP  به معنای قابل enhanced small form-factor pluggable ، یک نسخه پیشرفته از SFP است که از نرخ داده تا 16 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند. +SFP  از 8 گیگابایت در ثانیه فیبر کانال ، 10 گیگابیت اترنت و شبکه حمل و نقل نوری استاندارد OTU2 پشتیبانی می کند. این یک قالب صنعتی محبوب است که توسط بسیاری از فروشندگان مؤلفه شبکه پشتیبانی می شود.

ماژول های SFP + 10 Gbit / s دقیقاً همان ابعاد SFP معمولی هستند و به سازنده تجهیزات این امکان را می دهند تا از طرح های فیزیکی موجود برای سوئیچ های 24 و 48 پورت و modular linecards استفاده مجدد کنند.

 SFP در مقابل +SFP

در اینجا جدول مقایسه ای بین SFP و + SFP  آورده شده است

SFP+

SFP

 Item

Small Form-factor Pluggable plus (standard form)

Small Form-factor Pluggable

Stands for

6G/8.5G/10G

155M/622M/

1.25G/

2.5G/3G/

4.25G

Data rate

Dual fiber

Single Fiber/WDM

CWDM

DWDM

Dual fiber

Single Fiber/WDM

CWDM

DWDM

Terms

220m/300m/

2km/10km/

20km/40km/

60km/80km

300m/2km/

10km/15km/

20km/40km/

60km/80km/

100km/120km/

150km

Distance

220m/300m/

2km/10km/

20km/40km/

60km/80km/

120km

850nm/1310nm/1550nm

1310nm/1490nm/1550nm

1270nm-1610nm

ITU17~ITU61

Wavelengths

نتیجه گیری در خصوص تفاوت بین +SFP با SFP معمولی

SFP و +SFP  از نظر اندازه و ظاهر یکسان هستند. از نظر قیمت ، معمولاً +SFP  از SFP گرانتر است. تفاوت اصلی بین SFP و +SFP  این است که +SFP  در برنامه های Gigabit Ethernet استفاده می شود در حالی که SFP برای برنامه های 100Base یا 1000Base است. SFP نرخ انتقال داده 10G را پشتیبانی نمی کند ، به این معنی که آنها نمی توانند در همان شبکه استفاده شوند. فرستنده های +SFP  از همان ابعاد فرستنده قابل تعویض در اترنت 10Gbs و کانال فیبر 8.5Gbs با SFP استفاده می کنند. SFP با استانداردهای IEEE802.3 و SFF-8472 مطابقت دارد در حالی که +SFP  مبتنی بر SFF-8431 است.