Skip to content

تفاوت RAM Unbuffered با RAM Registered

تفاوت RAM Unbuffered با RAM Registered

تفاوت RAM Unbuffered با RAM Registered امروزه اکثریت قریب به اتفاق حافظه‌های مورد استفاده دسکتاپ، نوت‌بوک‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه از نوع حافظه بدون ECC بررسی و تصحیح خطا می‌باشند.

در حقیقت اگر شخصی از پردازنده مرکزی Intel یا AMD استفاده کند می‌تواند از حافظه ECC DRAM بدون بافر پشتیبانی کند و تنها گزینه برای اکثر کاربران می‌باشد. به عنوان مثال سی پی یو Intel Xeons از حافظه ECC پشتیبانی می کند در حالی که حتی Core i7 نیز پشتیبانی نمی کند.

AMD از پشتیبانی ECC بسیار گسترده تری در سطح پردازنده برخوردار است؛ اما بسیاری از مادربرد های AMD از ویژگی های حافظه ECC پشتیبانی نمی کنند و برای سرورهای HP چندان مناسب نیست.

آنچه حافظه ECC انجام می‌دهد

حافظه بررسی و تصحیح خطا (ECC) این روزها بیشتر در محیط های سازمانی ضروری استفاده می شود. بررسی خطای تک بیتی و تصحیح آن در یک بایت 8 بیتی اجازه می دهد تا خطاهای تک بیتی هم شناسایی و هم اصلاح شوند.

هنگامی که یک خطای بیتی واحد شناسایی می شود ، از اطلاعات برابری برای بازسازی داده ها با خطا استفاده می شود. باز هم ، این از نظر مفهومی مشابه این است که چگونه  RAID 5 می توانند خطاهای داده را در آرایه های ذخیره سازی پاک و رفع کنند. خطاهای بزرگتر از چند بیتی را می توان با نوع برابری ECC تک بیتی تشخیص داد اما اصلاح نمی شود.

برای دسک تاپ این اهمیت کمتری دارد زیرا بسیاری از ارقام هر ماه خطاهای تک بیتی را در محدوده 1 در  1GB یا 1 در  2GB حافظه قرار می دهند. برای یک کاربر دسک تاپ این ممکن است باعث خرابی یک برنامه شود ، یا در بدترین حالت به راه اندازی مجدد نیاز دارد.

در سرورها ECC حفظ یکپارچگی داده ها و به روز بودن آنها بسیار ضروری است. با هزینه فعلی جزئی ECC در مقابل DIMM بدون بافر غیر ECC ، دلیل کمی برای خرید حافظه غیر ECC برای یک سرور وجود دارد.

ECC بدون بافر در مقابل حافظه ECC ثبت شده

برای درک بیشتر ECC ، دو مفهوم وجود دارد ، ماژول های حافظه ECC بدون بافر و ثبت شده؛ تفاوت اساسی در این است که دستورات حافظه در تنظیمات حافظه غیر بافر مستقیماً از کنترل کننده به ماژول حافظه می روند ، در حالی که در تنظیمات حافظه ثبت شده دستورات ابتدا قبل از ارسال به ماژول ها به ثبت بانک های حافظه ارسال می شوند. این مفهوم ممکن است دشوار به نظر برسد ، اما در اینجا دیدگاه بسیار ساده و مفهومی اتفاق می افتد وجود دارد.

در مثال بالا کنترل کننده حافظه به طور مستقیم به بانک های حافظه دسترسی پیدا می کند. موارد فوق فرض می کند که کنترل کننده حافظه همانطور که در معماری های مدرن CPU وجود دارد ، در بسته CPU قرار دارد. با نگاهی به سیستم های قدیمی کنترل کننده حافظه در قسمت شمالی CPU قرار دارد. این را با مثال حافظه ثبت شده زیر مقایسه کنید.

در اینجا پردازنده با رجیسترهای بانک های حافظه در هر ماژول ارتباط برقرار می کند. از آنجا که این رجیسترها با DRAM در ارتباط برقرار می کنند پیامدهای این امر دو برابر است.

اول از جنبه منفی ، دستورالعمل ها به دلیل واسطه ثبت بانک تقریباً یک چرخه پردازنده طولانی تر می شوند. از جنبه مثبت ، این بافر فشار بر کنترل کننده حافظه CPU را کاهش می دهد زیرا به ثبت کننده واسطه اختصاصی در مقابل دسترسی مستقیم به DRAM  اشاره می کند. کنترل کننده حافظه با تعداد کمتری از اهداف راحت تر است.

مدل ساده رم ثبت شده ECC DRAM

این ویژگی در حالات سرور بسیار مهم است زیرا به عنوان مثال ، یک پلت فرم سری 3400 اینتل مانند Supermicro X8SI6-F یا Intel S3420GPLC از حافظه ECC بدون بافر 16 گیگابایتی و حافظه ECC ثبت شده 32 گیگابایتی پشتیبانی می کند.

به همین ترتیب در سیستم های پردازنده دوگانه مانند سری E5600 مبتنی بر Supermicro X8DTH-6F  که اخیراً بررسی شده ، دیتا با 48 گیگابایت ECC ثبت نشده یا 192 گیگابایت حافظه ECC ثبت شده بسیار بیشتر است. برای محیط های مجازی سازی که در آن حافظه و پهنای باند حافظه برای دستیابی به معیارهای یکپارچه سازی و تراکم بالا مهم هستند ، حافظه ECC ثبت شده معمولاً راهی برای پیشبرد است.

اگر شخصی سرور با ECC DIMM ثبت نشده خریداری کند ، به ظرفیت اضافی نیاز دارد در این صورت عملیات ارتقا نیاز به جایگزینی تمام ماژول های UDIMM دارد و آن را به یک پیشنهاد گران تبدیل می کند.

مزایای حافظه رم ثبت‌نشده نسبت به حافظه رم بدون بافر

می توان با DIMM های ثبت شده (بسیار) RAM بیشتری نصب کند و فشار الکتریکی کمتری در رابط کنترل کننده حافظه وجود دارد؛ اما همه DIMM های نصب شده باید ثبت شوند.

در صورت بروزرسانی به ثبت شده ، باید DIMMS بدون بافر را حذف کرد همچنین گران تر است و دستیابی به آن یک چرخه کندتر دارد؛ در صورت مهم نبودن زمان کمی تأخیر ایجاد می شود.

به هر حال همه دسترسی های تصادفی چرخه های زیادی را طی می کنند؛ توجه داشته باشید که تاخیر دسترسی مطلق (زمان بر حسب نانو ثانیه) نسبت به سابقه استفاده از DRAM در رایانه ها پیشرفت چندانی نداشته است؛ در عوض هزینه ، ظرفیت و پهنای باند در فروش و پشتیبانی سرورهای HP بسیار بهبود یافته است.

حافظه پنهان تاخیر را برای بیشتر دسترسی های حافظه به هر حال مخفی نگه می دارد تأخیر طولانی تر بیشتر به عملکرد تک زمانه "در زمان واقعی" آسیب می رساند و معمولاً خیلی روی موارد استفاده از سرور تأثیر نمی‌گذارد.

مقایسه و تفاوت حافظه رم ثبت شده و ثبت‌نشده سرور

هر سیستم رایانه ای برای اینکه بتواند عملکرد خود را داشته باشد به حافظه قابل دسترسی تصادفی (RAM) نیاز دارد. اما کلمات اختصاری بسیاری وجود دارد که انواع مختلف RAM را نشان می دهد به طوری که هنگام پیدا کردن حافظه مناسب برای سیستم شما می تواند بسیار گیج کننده باشد.

بیشتر حافظه هایی که امروز استفاده می شوند یا ثبت شده اند (همچنین بافر خوانده می شوند) و یا حافظه ثبت نشده: ما دو نوع حافظه مختلف را بررسی خواهیم کرد ، اینکه تفاوت آنها چگونه هستند و معنی این تفاوت ها برای عملکرد چیست. تفاوت RAM Unbuffered با RAM Registered

ماژول های حافظه ثبت شده که با نام RDIMM نیز شناخته می شوند ، بین ماژول های DRAM و کنترل کننده حافظه سیستم یک رجیستر دارند. این بدان معنی است که بار الکتریکی کمتری بر روی کنترل کننده حافظه سیستم است که به سیستم اجازه می دهد از ماژول حافظه بیشتری در حالی که پایدار است پشتیبانی کند.

به دلیل وجود مدارهای اضافی مورد نیاز برای رجیستر حافظه ، DIMM های حافظه ثبت شده تقریباً همیشه گرانتر از ثبت نشده هستند. بنابراین حافظه ثبت شده معمولاً فقط برای سیستمهایی استفاده می شود که RAM زیادی لازم باشد و قابلیت اطمینان سیستم از جمله قطعات سرور hp مهم در فروش و پشتیبانی سرورهای HP باشد.

انواع خرابی رم سرور و روش شناسایی آن‌ها

بیشتر RAM های ثبت شده همچنین دارای ECC (کد تصحیح خطا) هستند که می توانند متداول ترین انواع خرابی داده های اینترنتی را شناسایی و با استفاده از تعمیرات سرورهای HP اصلاح و رفع خرابی کنند؛ آگاهی از مشخصات سرورهای hp در این امر الزامی است. بیشتر حافظه های مورد استفاده در سیستم های مصرفی به عنوان حافظه ثبت نشده یا بدون بافر شناخته می شود و نوع معمولی RAM محسوب می شود که مورد توجه خریدار سرور اچ پی نیز می باشد.

بیشتر مصرف کنندگان چاره ای جز استفاده از این حافظه ندارند زیرا CPU های مصرف کننده مانند سری Intel Core و AMDs Ryzen فقط از حافظه ثبت نشده پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از ماژول های حافظه ثبت شده معمولاً فقط برای پردازنده های کلاس سرور مانند سری Xeon اینتل و خانواده EPYC AMD اختصاص دارد.

دلیل اصلی این امر این است که حافظه ثبت شده کاملاً گرانتر از حافظه ثبت نشده با همان ظرفیت است و بیشتر مصرف کنندگان هیچ فایده ای از استفاده از حافظه ثبت شده نمی بینند بنابراین واقعاً هیچ فایده ای ندارد.

اگر از RAM سامسونگ در سرور HP استفاده می کنید؛ تشخیص اینکه از شماره قطعه کدام نوع را استفاده می کنید بسیار آسان است. برای DDR4 SDRAM سامسونگ که معمول ترین آن است؛ اگرعدد 3 باشد RAM ثبت شده است و اگر 1 باشد RAM ثبت نمی‌شود.

همچنین شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر جهت فروش و پشتیبانی سرورهای HP با شرکت نویان سرور در تماس باشید تا کارشناسان متخصص ما بهترین خدمات را برای شما عزیزان داشته باشند.