Skip to content

مقایسه هارد دیسک HDD با SSD

مقایسه هارد دیسک HDD با SSD مقایسه هارد دیسک HDD با SSD

اکثر مردم در حال حاضر لپ تاپ ها را برای نیازهای کامپیوتری خود خریداری می کنند و تصمیم می گیرند که از حالت جامد حالت درایو (SSD) یا هارد دیسک (HDD) به عنوان بخش ذخیره سازی استفاده کنند. بنابراین کدامیک از دو گزینه انتخاب بهتر، ذخیره سازی SSD یا ذخیره سازی HDD است؟ هیچ پاسخ مستقیم به این سوال وجود ندارد هر خریدار نیازهای مختلفی دارد و شما باید تصمیم خود را بر اساس آن نیازها، ترجیحات خود و البته بودجه ارزیابی کنید. با وجودی که قیمت SSD ها کاهش یافته است، قیمت هر گیگابایت برتری HDD هنوز هم به شدت افزایش می یابد. با این حال، اگر عملکرد و بارگذاری سریع اهمیت اولیه شما باشد و پول ثانویه باشد، سرعت SSD پیشنهاد ما است. در ادامه این مقاله، ما مقایسه SSD و HDD ذخیره سازی آنها را بیشتر بررسی میکنیم.

ذخیره سازی SSD چیست؟

ما هیچ فرضیه ای در اینجا نداریم و این مقاله را در سطحی که هر کسی می تواند درک کند، نگه دارد. شما ممکن است. برای شروع، SSD مخفف Drive Solid State Drive است. شما احتمالا با کارت حافظه USB آشنا هستید - SSD را می توان به عنوان یک نسخه بزرگ و پیچیده از حافظه ی کوچک USB شناخت. مانند حافظه ذخیره سازی حافظه، قطعات متحرک برای SSD وجود ندارد. در عوض، اطلاعات در میکروچیپ ها ذخیره می شود. برعکس، یک درایو دیسک سخت از یک دست مکانیکی با یک سر خواندن / نوشتن استفاده می کند تا اطلاعات را از محل درست در یک دستگاه ذخیره سازی بخواند. این تفاوت این است که سرعت SSD را سریعتر می کند.

یک SSD معمولی از آنچه که حافظه فلش مبتنی بر NAND نامیده می شود استفاده می کند. این یک نوع حافظه غیر فرار است. البته این یک ویژگی ضروری از هر نوع حافظه دائمی است. در طول روزهای اولیه SSD ها، شایعات در اطراف گفتند که داده ذخیره شده پس از چند سال از بین می رود و از بین می رود. صرف نظر از این که شایعه قطعا با تکنولوژی امروز درست نیست، همانطور که شما می توانید روز به روز به SSD خواندن و نوشتن بپردازید و یکپارچگی ذخیره سازی اطلاعات برای بیش از 200 سال حفظ خواهد شد.

I/O SSD

یک SSD دارای یک بازوی مکانیکی برای خواندن و نوشتن داده ها نیست، بلکه به یک پردازنده جاسازی شده (یا مغز) به نام کنترل کننده برای انجام عملیات مربوط به خواندن و نوشتن داده ها متکی است. کنترل کننده یک عامل بسیار مهم در تعیین سرعت SSD خواندن است. تصمیمات مربوط به نحوه ذخیره، بازیابی، ذخیره و پاک کردن داده ها می تواند سرعت کلی SSD را تعیین کند. ما برای جزئیات کارهای مختلف مانند اصلاح خطا، خواندن و نوشتن ذخیره سازی، رمزگذاری و جمع آوری چند مورد نمی توانیم به جزئیات دقیقی دست یابیم. با این حال، کافی است بگوییم، تکنولوژی کنترل خوب، اغلب چیزی است که سرعت و خواندن / نوشتن عالی SSD را از یک اندازه کوچک تر جدا می کند.

تصاویر پشت و روی SSD

اگر به تصاویر زیر نگاهی بیندازید، پشت و روی صفحه های معمولی 2.5 اینچی SSD را خواهید دید. این فناوری در داخل یک یا دو مورد پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته .

  

 

 

فاکتور فرم SSD می تواند همانند هارد دیسک معمولی باشد. این استاندارد در ابعاد 1.8 "، 2.5" و یا 3.5 "می باشد که می تواند در محفظه ها و کانکتور های دیسک سخت قرار بگیرد. کانکتور مورد استفاده برای این اندازه های استاندارد SATA است. SSD های کوچکتری در دسترس وجود دارد که از آنچه به نام مینی SATA (mSATA) نامیده می شود استفاده می کنند و به اسلات مینی PCI Express لپ تاپ متصل می شوند. SSD های جدیدتر نیز وجود دارند که می توانند از رابط کاربری NVMe برای ارائه سریعترین سرعت ممکن SSD در بازار استفاده کنند. SSM های NVMe گران تر از SSD های SATA خواهند بود، اما برای بهترین سرعت خواندن و نوشتن SSD، NVMe  بهتر است.

HDD چیست؟

دیسک های سخت دیسک یا هارد دیسک به صورت techno-parlance، برای سال های اخر را نسبت به جهان فناوری در نظر گرفته اند. HDD ها برای اولین بار توسط IBM در سال 1956 معرفی شدند، اینها تکنولوژی نزدیک به 60 ساله است. هارددیسک از مغناطیس برای ذخیره داده ها بر روی دیسک چرخشی استفاده می کند. یک صفحه خواندن / نوشتن روی داده های خواندن و نوشتن روی دیسک چرخان شناور است. سریعتر دیسک چرخش، هارد سریعتر می توانید انجام دهید. امروزه درایوهای لپتاپ معمولی با سرعت 5400 دور در دقیقه و یا 7200RPM چرخانده میشوند، هرچند برخی از پلتفرمهای مبتنی بر سرور، تا 15000 دور در دقیقه چرخش دارند!

مزیت عمده هارد دیسک:

مزیت عمده هارد دیسک این است که آن را قادر به ذخیره مقدار زیادی داده ها ارزان می کند. امروزه 1 TB 1024) گیگابایت) ذخیره سازی برای یک هارد دیسک لپ تاپ غیر معمول نیست و تراکم آن همچنان رشد می کند. با این حال، هزینه در هر گیگابایت سخت در حال حاضر محاسبه شده است زیرا بسیاری از کلاسها در نظر گرفته می شوند، هرچند می توان گفت که همه HDD ها به میزان قابل توجهی ارزان تر از SSD هستند. به ترتیب سه تا پنج برابر قیمت WD سیاه بنابراین اگر بخواهید ذخیره سازی ارزان و مقدار زیادی از آن را انجام دهید، با استفاده از یک هارد دیسک استاندارد قطعا بصرفه است.

مقایسه هارد دیسک HDD با SSD

هنگامی که به نظر می رسد، HDD ها اساسا از خارج به عنوان SSD ها نگاه می کنند. HDD ها عمدتا از رابط SATA استفاده می کنند. رایج ترین اندازه برای هارد درایو لپ تاپ 2.5 " شکل فاکتور در حالی که بزرگتر 3.5" فرم عامل در رایانه های رومیزی استفاده می شود. اندازه بزرگتر اجازه می دهد تا platters بیشتر در داخل و در نتیجه ظرفیت ذخیره سازی. برخی از درایوهای سخت افزاری روی دیسک می توانند تا 6 ترابایت را ذخیره کنند! در زیر یک مثال از آنچه HDD به نظر می رسد مانند استفاده از هیتاچی  7K4000 4TB هارد دیسک:

   

  

مقایسه هارد دیسک HDD با SSD

اکنون وقت آن رسیده است تا مقایسه هایی را انجام دهیم و تعیین کنیم که کدام برای نیازهای فردی شما بهتر هستند - SSD یا HDD؟ بهترین روش برای مقایسه موارد یک جدول با مقایسه در کنار مواردی است که در جدول تیک مزیت آن را نشان می دهد:

صف SSD (حالت جامد درایو) HDD (هارد دیسک)
قدرت کشیدن / عمر باتری جرقه کمتر انرژی، متوسط 2 تا 3 وات است که در نتیجه افزایش باتری 30+ دقیقه است تقسیم قدرت بیشتر، متوسط 6 تا 7 وات است و از این رو باتری بیشتری مصرف می کند
هزینه گران قیمت، تقریبا 0.20 دلار در هر گیگابایت (بر اساس خرید یک درایو 1 تبلت) فقط حدود 0.03 دلار در هر گیگابایت، بسیار ارزان (خرید یک مدل 4TB)
ظرفیت به طور معمول برای درایوهای اندازه نوتبوک بزرگتر از 1 ترابایت نیست؛  4TB حداکثر برای دسکتاپ به طور معمول در حدود 500GB و 2TB حداکثر برای درایوهای اندازه نوت بوک؛ حداکثر 10TB برای دسکتاپ
زمان بوت سیستم عامل حدود 10 تا 13 ثانیه زمان متوسط boot up حدود 30-40 ثانیه زمان بوت شدن متوسط
سر و صدا هیچ بخش متحرک وجود ندارد و به همین ترتیب هیچ صدا نیست کلیک های قابل شنیدن و چرخش می تواند شنیده شود
لرزش بدون ارتعاش، چون قطعات متحرک وجود ندارد چرخش پلاترها گاهی اوقات باعث ارتعاش می شود
حرارت تولید شده کاهش قدرت کمتر و عدم وجود قطعات متحرک تولید حرارت کم است HDD حرارت زیادی تولید نمی کند، اما مقدار قابل اندازه گیری گرما بیش از SSD به علت قطعات متحرک و کشیدن قدرت بیشتر
نرخ شکست میانگین زمان بین میزان شکست 2.0 میلیون ساعت میانگین زمان بین نرخ شکست 1.5 میلیون ساعت
کپی / نوشتن سرعت فایل به طور کلی بالاتر از 200 مگابایت بر ثانیه و حداکثر 550 مگابایت بر ثانیه برای درایوهای برش لبه محدوده می تواند از 50 تا 120 مگابیت بر ثانیه باشد
رمزگذاری رمزگذاری دیسک کامل (FDE) در برخی از مدل ها پشتیبانی می شود رمزگذاری دیسک کامل (FDE) در برخی از مدل ها پشتیبانی می شود
سرعت باز شدن فایل تا 30٪ سریعتر از هارد دیسک کندتر از SSD
مغناطیس آسیب دیده است؟ یک SSD از هر اثر مغناطیسی محافظت می کند آهن ربا می تواند داده ها را پاک کند

اگر علامت ها را با هم مقایسه کنیم، SSD 9 می شود و هارد دیسک 3  می شود. آیا این بدان معناست که یک SSD سه برابر بهتر از HDD است؟ اصلا. همانطور که قبلا ذکر شد، این همه بستگی به نیازهای فردی دارد. مقایسه در اینجا فقط برای ارائه پیشنهادها و ملاحظات برای هر دو گزینه است. برای کمک به شما حتی بیشتر، در اینجا برخی از قوانین پیروی می کنند هنگامی که شما تصمیم می گیرید که کدام درایو برای شما مناسب است:

یک هارد ممکن است انتخاب مناسب باشد اگر:

1. شما نیاز به مقدار زیادی از ظرفیت ذخیره سازی، تا 10TB

2. نمی خواهم پول زیادی بپردازم

3. HDD (هارد دیسک) را خیلی سخت نگیرید در مورد چگونگی بوت شدن یا باز کردن برنامه های کامپیوتری