Skip to content

سیستم یو پی اس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سیستم یو پی اس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برق پشتیبان تمیز و ایمن را برای تجهیزات الکترونیکی متصل فراهم می کند. یو پی اس ها دارای باتری های داخلی هستند که در صورت عدم استفاده دائما در حال شارژ شدن هستند، بنابراین در صورت قطع یا قطع برق، آماده تامین برق پشتیبان هستند. علاوه بر این، یو پی اس ها می توانند ناهنجاری هایی مانند افت برق و نوسانات برق را که نوسانات برق موقتی هستند که می توانند به رایانه های متصل و سایر لوازم الکترونیکی آسیب برسانند، شناسایی و جبران کنند.

مدل های مختلف یو پی اس برای محافظت از دستگاه ها، از جمله رایانه ها و تجهیزات جانبی، سرور اچی پی تاور، سرور اچ پی رک مانت و تجهیزات شبکه و همچنین مراکز داده طراحی شده اند.

بهترین راه حل پشتیبان باتری UPS برای سازمان شما به نیازهای خاص شما از نظر بارهایی که برای محافظت نیاز دارید و تحمل خطر خرابی بستگی دارد.

چرا به سیستم یو پی اس نیاز دارم؟

در صورت خاموشی، UPS فوراً به برق باتری سوئیچ می کند تا یک منبع تغذیه مداوم برای طول باتری فراهم کند. عمر باتری می تواند بسته به سیستم متفاوت باشد و بستگی به میزان برق مصرفی شما دارد. پشتیبان‌گیری باتری به شما زمان می‌دهد تا تجهیزات حساس، سرور اچ پی پرولینت، مادربرد سرور اچ پی یا حتی کنسول‌های بازی ویدیویی را بدون از دست دادن داده یا خاموش کنید. سیستم های مختلف یو پی اس نیز سطوح خاصی از حفاظت را برای سایر مشکلات برق که به وجود می آیند ارائه می کنند.

هزینه از کار افتادگی یو پی اس:

در حالی که هزینه از کار افتادگی در صنعت بسیار متفاوت است، 86٪ از پاسخ دهندگان به نظرسنجی Statista در سال 2019 هزینه را 301000 دلار در ساعت یا بیشتر عنوان کردند و بیش از یک سوم (34٪) گفتند که از کار افتادگی برای آنها یک میلیون دلار در ساعت یا بیشتر هزینه دارد.

از این منظر، یک سرمایه گذاری نسبتاً متوسط در یک UPS مانند یک بیمه نامه در برابر خرابی های بسیار پرهزینه و از دست دادن اطلاعات استوریج سرور اچ پی است.

انواع اختلالات برق که یو پی اس ها از آن محافظت می کنند:

یو پی اس ها در برابر خرابی ناشی از انواع مختلف قطع برق محافظت می کنند، از جمله:

 • نوسانات برق:

نوسانات، انفجارهای کوتاه قدرتی هستند که می توانند از تعدادی منابع خارجی و داخلی ناشی شوند:

 • نوسانات برق خارجی:

کارهای تعمیر و نگهداری تاسیسات، برخورد صاعقه، و اختلال در خطوط برق، مانند طوفان برف، سقوط اندام درختان و مشکلات ترانسفورماتور

 • نوسانات برق داخلی:

چرخه روتین روشن/خاموش موتورها در ماشین آلات، واحدهای تهویه مطبوع و تبرید و موارد دیگر، و همچنین سیم کشی معیوب

 • Brownouts:

کاهش در جریان برق شهری در دوره های پر تقاضا است.

قطعی های برق برنامه ریزی نشده می تواند ناشی از مسائل زیر باشد:

 • رعد و برق
 • بلایای طبیعی: طوفان، طوفان برف، بادهای پرسرعت و سایر شرایط آب و هوایی
 • کارهای تاسیساتی و ساختمانی
 • تصادفات وسایل نقلیه موتوری

قطعی برق برنامه ریزی شده:

 • تعمیر و نگهداری ابزار و ارتقاء سیستم

نکات کلیدی خرید یو پی اس مناسب:

ارزیابی اینکه کدام یک از باتری‌های UPS برای کسب و کار شما بهترین است، نیازمند بررسی یک سری سوالات در مورد تجهیزاتی است که باید محافظت کنید، پیامدهای خرابی آن تجهیزات، اینکه آیا یک ژنراتور به عنوان منبع تغذیه پشتیبان در دسترس است یا خیر.

1. اندازه باری که نیاز به حفاظت یو پی اس دارد و در نتیجه ظرفیت UPS را تعیین کنید.

مرحله اول ارزیابی این است که کدام دستگاه های IT یا الکترونیکی حفاظت پشتیبان باتری UPS و قدرت مورد نیاز هر دستگاه را تضمین می کنند تا بتوانید ظرفیت UPS مورد نیاز را محاسبه کنید. مصرف انرژی سرورهای فناوری اطلاعات، رایانه‌ها و ایستگاه‌های کاری و تجهیزات شبکه مکان‌هایی آشکار برای شروع هستند. با این حال، ممکن است بخواهید دستگاه‌های دیگری را که برای عملکرد روزانه کسب‌وکار حیاتی هستند، مانند تجهیزات ‌فروش و سیستم‌های امنیتی، در میان سایر موارد، وارد کنید. ارزیابی کنید که هر جزء از چه برنامه هایی پشتیبانی می کند و چگونه از دست دادن آن برنامه بر سازمان شما تأثیر می گذارد.

برای هر دستگاهی که باید به UPS متصل شود، میزان مصرف برق (وات) آن دستگاه را تعیین کنید. مصرف برق معمولاً از روی پلاک تجهیزات یا اسناد سازنده بدست می آید.

ظرفیت UPS مورد نیاز مجموع توان مصرفی دستگاه هایی است که باید به UPS متصل شوند.

2. زمان اجرای UPS مورد نیاز برای دستگاه ها و برنامه های کاربردی مهم را ارزیابی کنید

مرحله 2 تعیین زمان اجرا مورد نظر UPS برای ادامه کار در صورت قطع برق است.

اگر یک ژنراتور برای قدرت پشتیبان طولانی دارید، زمان اجرای مورد نیاز UPS ممکن است تنها چند دقیقه (~5 دقیقه) برای راه اندازی ایمن و انتقال به ژنراتور باشد.

از سوی دیگر، هدف اصلی شما ممکن است داشتن زمان اجرا کافی (حدود 5 تا 10 دقیقه) برای خاموش کردن ایمن سرورها و ایستگاه های کاری برای جلوگیری از از دست دادن داده یا خرابی باشد.

یا، برای برخی از برنامه‌ها، مانند شبکه‌ها و دسترسی به اینترنت (این روزها بسیار حیاتی است)، ممکن است بخواهید 1 تا 2 ساعت زمان اجرا داشته باشید .

به خاطر داشته باشید که به طور کلی، هرچه تجهیزات بیشتری را به یک UPS متصل کنید، زمان اجرای کلی آن کوتاه‌تر خواهد بود. یک جایگزین ممکن است استفاده از UPS جداگانه برای برنامه های خاص باشد.

3. تعداد پریزهای مورد نیاز را تعیین کنید

تعداد دستگاه هایی را که برای پشتیبانی از UPS نیاز دارید جمع آوری کنید و مطمئن شوید که UPS دارای خروجی های کافی برای رفع نیازهای فوری شما است و همچنین فضایی برای رشد باقی می گذارد.

از طرف دیگر، می توانید از یک واحد توزیع برق (PDU) برای ارائه پریزهای اضافی استفاده کنید، اما مراقب باشید که UPS بیش از حد بارگیری نکنید.

برخی از مدل‌های یو پی اس دارای پریزهایی هستند که فقط از محافظت در برابر ولتاژ پشتیبانی می‌کنند. این پریزها پشتیبان باتری را ارائه نمی دهند. مطمئن شوید که ویژگی‌های UPSی که می‌خرید را درک کرده‌اید و دارای خروجی‌های باتری پشتیبان کافی برای رفع نیازهای شما است.

4. الزامات نصب UPS را در نظر بگیرید

یو پی اس ها در اندازه ها و فرم فاکتورهای مختلفی تولید می شوند. مدل‌های برج واحدهای مستقلی هستند که روی زمین، یا یک میز یا قفسه قرار می‌گیرند و اغلب از رایانه‌های رومیزی، سرورها و روترها در یک محیط اداری نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند.

مدل‌های یو پی اس روی قفسه معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در یک رک استاندارد ۱۹ اینچی فناوری اطلاعات همراه با سایر تجهیزات فناوری اطلاعات قرار بگیرند. یو پی اس های رک دارای اندازه متفاوت هستند و ارتفاع آنها با تعداد اسلات عمودی که در قفسه اشغال می کند اندازه گیری می شود.

یو پی اس هایی که برای استفاده از باتری های لیتیوم یونی طراحی شده اند، نسبت به مدل های مشابهی که از باتری های اسید سرب سنتی استفاده می کنند، کوچکتر و سبک تر هستند و به شما امکان می دهند ظرفیت توان پشتیبان بیشتری را در همان فضا یا همان ظرفیت را در فضای کوچکتر قرار دهید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رک سرور چیست را مطالعه بفرمایید.

ویژگی های پیشرفته UPS:

یو پی اس ها می توانند به طور قابل توجهی در مجموعه دقیق ویژگی هایی که پشتیبانی می کنند متفاوت باشند. موارد زیر ویژگی های رایج دیگری است که در یو پی اس های مدرن یافت می شود که ممکن است بخواهید آنها را در نظر بگیرید.

 • نظارت و مدیریت از راه دور
 • کنترل پریز UPS از راه دور
 • کنترل پنل LCD
 • باتری های قابل تعویض توسط کاربر
 • باتری های لیتیوم یون
 • زمان اجرا طولانی
 • حالت ECO برای صرفه جویی در انرژی

در صورت نیاز به مشاوره و خدمات سرور hp یا خرید سرور hp میتوانید با کارشناسان شرکت نویان سرور تماس بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی بفرمایند.