Skip to content

بزرگ‌ترین دیتاسنترهای جهان بر اساس مساحت

بزرگ‌ترین دیتاسنترهای جهان بر اساس مساحت

ما انسان‌ها هر روز بیش از 2.5 میلیون ترابایت داده ایجاد می‌کنیم. با محبوبیت روزافزون اینترنت اشیا (IoT) این نرخ تولید داده حتی بیشتر خواهد شد. به همین دلیل نیاز مردم برای خرید سرور افزایش یافته است.

چنین حجم عظیمی از داده ها در تجهیزات اختصاصی به نام مراکز داده ذخیره می‌شوند. اگرچه اولین مراکز داده در دهه 1940 ساخته شدند، اما در زمان جهش راه‌اندازی وب‌سایت شرکتی و فروشگاهی بین سال‌های 1997 تا 2000 میلادی، تعداد دیتاسنترها به یکباره رشد کرد.

فناوری‌های کنونی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین فرمان را در دست گرفته‌اند و ما را به دنیای داده‌محور سوق داده‌اند. امروزه ما بیش از 7 میلیون مرکز داده در سراسر جهان داریم که عملیات کوچک و صنعتی را انجام می‌دهند.

در این مقاله مروری به 12 دیتاسنتر بزرگ دنیا با توجه به اندازه و ظرفیت آنها اشاره کرده‌ایم. همه آن‌ها در یک منطقه بزرگ ساخته شده‌اند و به اندازه یک شهر متوسط انرژی مصرف می‌کنند.

آیا می‌دانستید دیتاسنترهای جهان در سال 2016 حدود 416 تراوات ساعت برق مصرف کرده‌اند که حدود ۴۰ درصد بیشتر از مصرف برق کل بریتانیا است؟

۱۲- دیتاسنتر Yotta NM1

مساحت: ۷۶،۰۰۰ مترمربع (۸۲۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: بمبیی، هند

Yotta NM1 اولین ساختمان از پنج ساختمان دیتاسنتر یوتا در هندوستان است که در پارک فناوری Yotta Data Center ساخته می‌شود. این شهر در شهر فورچون هیراناندانی در پانول، نزدیک به بمبئی واقع شده است.

دیتاسنتر Yotta NM1 در بمبیی هند
دیتاسنتر Yotta NM1 در بمبیی هند

این مرکز داده بزرگ دارای ۷۲۰۰ رک است و ۵۰ مگاوات برق مصرف می‌کند. پس از ساخت کامل، این تاسیسات ظرفیت کلی ۳۰،۰۰۰ رک و ۲۵۰ مگاوات برق خواهد رسید.

مرکز داده NM1 می‌تواند میزبان محتوای ابری، اپراتورهای OTT و برنامه های کاربردی مهم دولتی و سازمانی باشد. دارای 4 مسیر فیبرنوری اختصاصی اضافی است که مرکز داده را به شبکه اینترنت ملی هند متصل می‌کند.

۱۱- دیتاسنتر Intergate سیاتل

مساحت: ۸۳،۵۰۰ مترمربع (۹۰۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: واشنگتن، ایالات متحده

دیتاسنتر Intergate Seattle مرکز اصلی مرکز داده Sabey است. این دیتاسنتر در خیابان 35، توکویلا، WA 98168 واشنگتن قرار دارد و بیش از 70 مگاوات برق مصرف می‌کند.

دیتاسنتر Intergate سیاتل
دیتاسنتر Intergate سیاتل

طراحی منعطف و ماژولار آن می‌تواند هرگونه پیکربندی سرور را در خود جای دهد. سیستم‌های الکتریکی اضافی انعطاف‌پذیر برای به حداقل رساندن زمان خرابی دارد. به طور ویژه شامل سیستم‌های HVAC اضافی و ژنراتورهای 2.5 مگاواتی با 72 ساعت زمان کار در اوج بار است.

در بیشتر روزهای سال از انرژی برق‌آبی سبز و مقرون به صرفه همراه با «خنک کننده» استفاده می‌کند. مرکز Sabey دارای واحدهای انحصاری برای کنترل دقیق جریان هوا و بار الکتریکی است.

۱۰- دیتاسنتر CoreSite Reston VA3 ویرجینیا

مساحت: ۸۷،۵۰۰ مترمربع (۹۴۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: ویرجینیای شمالی، ایالات متحده

در مجتمع مراکز داده Reston CoreSite سه دیتاسنترVA2 ،VA1 و VA3 جای گرفته‌اند. مرکز VA3 با مساحت کل بیش از ۸۷ هزار مترمربع، بزرگ‌ترین آن‌هاست. تقریباً به همه شرکت‌های خدمات ابری، شبکه و مدیریت داده دسترسی دارد.

دیتاسنتر CoreSite Reston VA3 ویرجینیا
دیتاسنتر CoreSite Reston VA3 ویرجینیا

این ساختمان شامل سیستم‌های UPS با راندمان بالا، فن‌های سرعت متغیر برای خنک‌سازی و واحدهای برق AC در پشت‌بام با سیستم یکپارچه رطوبت‌زدایی است.

این مرکز داده به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای دیتاسنتر Ashburn عمل می‌کند، با گزینه‌های مسیر رفت‌وآمد مطلوب، مشوق‌های مالیاتی ایالتی و دسترسی بدون تاخیر به دیگر سرویس‌دهندها، در واقع مجتمع دیتاسنتری CoreSite تنها ارائه‌دهنده‌ای در ویرجینیای شمالی است که اتصال مستقیم به سرویس‌های ابری پیشرو مانند Oracle Cloud FastConnect ،IBM Cloud Direct Link ،Google Cloud Platform ،Microsoft Azure ExpressRoute و AWS Direct Connect ارائه می‌دهد.

۹- دیتاسنتر Tulip Data City در هند

مساحت: ۹۰،۰۰۰ مترمربع (۹۷۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: بنگلور، هند

شرکت Tulip Data Center Services Pvt Ltd ارائه‌دهنده خدمات داده سازمانی پیشرو در هند است. امکانات این شرکت چند لایه است که مطابق با استانداردهای ردیف 3 و 4 مراکز داده ساخته شده است.

دیتاسنتر Tulip Data City در هند
دیتاسنتر Tulip Data City در هند

این مجتمع بزرگ دیتاسنتری با ۱۰۰ مگاوات برق پشتیبانی می‌شود و ظرفیت نگهداری ۱۲،۰۰۰ رک را در خود جای داده است. سامانه‌های مدیریت یکپارچه ساختمان تمام اجزای حیاتی ساختمان از جمله برق، تهویه مطبوع و امنیت را کنترل می‌کنند. این مرکز به‌عنوان کارآمدترین و «سبز»ترین دیتاسنتر در هند، تا ۳۵ مگاوات برق در ظرفیت کامل صرفه‌جویی می‌کند.

سرویس‌های Tulip برای به حداقل رساندن پیچیدگی، ساده‌سازی عملیات و ساده‌سازی مدیریت فروشندگان سرور ایجاد شده‌اند. تمرکز این شرکت بر راندمان بالا،‌ قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و رضایت کاربر نهایی است. فضای کاری این مرکز برای حداکثر ۱،۵۰۰ نفر به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از تجهیزات خود که در مرکز داده تولیپ میزبانی می‌شوند، برای پشتیبانی سریع کسانی که خرید سرور کرده‌اند استفاده کنند.

۸- دیتاسنتر QTS: Atlanta Metro

مساحت: ۹۲،۰۰۰ مترمربع (۹۹۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: آتلانتا، ایالات متحده

تاسیسات QTS Atlanta Metro در کنار پست برق جورجیا قرار داشته و دسترسی مستقیم فیبر به مسیرهای کلیدی فیبرنوری جهانی دارند. این تاسیسات طیف گسترده‌ای از خدمات از جمله مکان‌یابی، مرکز داده سفارشی و خدمات ابری ارائه می‌دهد.

دیتاسنتر QTS: Atlanta Metro
دیتاسنتر QTS: Atlanta Metro

این ساختمان دارای ۴۶ ژنراتور برق پشتیبانی و ۲۴ سیستم UPS مستقل است. افزونگی منابع الکتریکی از طریق ۲ منبع تغذیه از پست‌های جداگانه که ۳ ترانسفورماتور ۴۰ مگاواتی دارند، در اختیار این تاسیسات قرار دارد.

این مرکز همچنین دارای یک سامانه مدیریت خودکار است که سامانه برق حیاتی را کنترل می‌کند و یک سامانه کنترل خودکار که دما، رطوبت و فشار آب هوا را کنترل می‌کند نیز در این تاسیسات دیتاسنتری نصب شده است.

۷- دیتاسنتر یوتا

مساحت: ۹۳،۰۰۰ مترمربع (۱،۰۰۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: یوتا، ایالات متحده

مرکز داده یوتا برای حمایت از تلاش‌های جامعه اطلاعاتی برای نظارت، محافظت و تقویت امنیت آمریکا ساخته شده است. در حالی که ظرفیت واقعی این دیتاسنتر دولتی به دلایل امنیتی فاش نشده است، اما با در نظر گرفتن امکان توسعه در آینده طراحی شده است.

دیتاسنتر یوتا واقع در تاسیسات امنیتی ایالات متحده
دیتاسنتر یوتا واقع در تاسیسات امنیتی ایالات متحده

۹۰۰ هزار فوت‌مربع مساحت برای پشتیبانی فنی و فضای اداری استفاده می‌شود و ۱۰۰ هزار فوت‌مربع باقیمانده دارای یک مرکز داده Tier III است. ساخت کل پروژه شامل مجموعه بزرگ بیست ساختمانی، ۱.۵ میلیارد دلار هزینه داشته است.

این مرکز داده توسط ابرکامپیوتر موازی Cray XC30 کار می‌کند که می‌تواند حجم کاری بیش از ۱۰۰ پتافلاپ (۱۰۰،۰۰۰ تریلیون عملیات در ثانیه) را مدیریت کند.

این ساختمان همچنین شامل چیلر ویژه خنک‌کننده، تلمبه‌های آتش نشانی، تأسیسات تصفیه آب، ۶۰ ژنراتور برق آماده‌به‌کار، مرکز کنترل بازدیدکنندگان، پست برق و جایگاه سوخت برای سه روز پشتیبانی ژنراتورهای برق است.

۶- دیتاسنتر Lakeside Technology Center شیکاگو

مساحت: ۱۰۲،۰۰۰ مترمربع (۱،۱۰۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: شیکاگو، ایالات متحده

شرکت Digital Reality به عنوان سرمایه‌گذار اصلی این مرکز، بیش از ۲۸۰ دیتاسنتر به مساحت ۳۵ میلیون فوت‌مربع قابل اجاره در سراسر جهان را اداره می‌کند. چشمگیرترین سایت آن نیز مرکز فناوری Lakeside است که در خیابان 350 East Cermak شیکاگو قرار دارد.

در سال 2005، Digital Realty این ساختمان را به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار خریداری کرد. هم‌اکنون دیتاسنتر لیک‌ساید انواع مختلف سرورهای بزرگ شرکت‌های مالی را در خود جای داده است.

نمای بیرونی دیتاسنتر Lakeside Technology Center شیکاگو
نمای بیرونی دیتاسنتر Lakeside Technology Center شیکاگو

این مرکز شامل 4 کابل اصلی فیبر نوری و ۳ ورودی منبع تغذیه برق است که بیش از ۱۰۰ مگاوات برق را در اختیار ساختمان قرار می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ساختمان، سیستم خنک‌کننده آن است که با استفاده از یک مخزن ۸.۵ میلیون گالنی از یک مایع خنک مانند آب نمک ساخته شده است. این مخزن بزرگ به عنوان ذخیره انرژی حرارتی عمل می‌کند که با روشن کارکردن چیلرها در ساعات کم باری دیتاسنتر، هزینه‌ها را بیشتر کاهش می‌دهد.

۵- Mesa Data Center اپل

مساحت: ۱۲۱،۰۰۰ مترمربع (۱،۳۰۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: آریزونا، ایالات متحده

Mesa Datacenter در اصل توسط شرکت First Solar Inc توسعه داده شد. در سال 2018 اپل فاش کرد که ۲ میلیارد دلار در دهه آینده برای توسعه این تاسیسات هزینه خواهد کرد. با این حال First Solar که به دلیل محرمانه بودن خود شناخته می‌شود به دلیل نگرانی‌های امنیتی، جزئیاتی در مورد آنچه در داخل دیتاسنتر اتفاق می‌افتد به اشتراک نمی‌گذارد.

تصویر هوایی Mesa Data Center اپل
تصویر هوایی Mesa Data Center اپل

اپل این مرکز را مرکز فرماندهی داده جهانی خود می‌نامد که ۱۵۰ نفر را در شیفت‌های ۱۰ ساعته برای نظارت بر داده‌های عملیات خود به‌کار گرفته است.

اپل برای تامین انرژی دیتاسنتر با انرژی سبز یک نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ هکتاری در فلورانس آریزونا ایجاد کرد. ظرفیت این مزرعه خورشیدی ۵۰  مگاوات است که برای تامین برق حدود ۱۲،۵۰۰ خانه کافی است. نیروگاه خورشیدی فلورانس دیتاسنتر را 100درصد سبز نمی‌کند، اما مصرف برق دیتاسنتر Mesa را جبران می‌کند.

۴- دیتاسنتر CWL1 ولز

مساحت: ۱۳۵،۰۰۰ مترمربع (۱،۴۵۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: نیوپورت، ولز

CWL1 که در نزدیکی کاردیف در غرب انگلستان واقع شده است، بزرگ‌ترین مرکز داده در اروپا است. دارای چندین دفتر و فضای کاری اختصاصی است که بر اساس نیاز مشتریان قابل تنظیم است. فضاهای جلسه و اتاق کنفرانس زیادی در سراسر محوطه این تاسیسات وجود دارد.

دیتاسنتر CWL1 ولز
دیتاسنتر CWL1 ولز

CWL1 در حال حاضر یکی از کارآمدترین مراکز داده در بریتانیا است، با اثربخشی مصرف انرژی پایین (PUE) دارای اتصال مستقیم ۴۰۰ کیلوولت سوپرشبکه، ژنراتورهای بسیار انعطاف‌پذیر و سیستم های UPS است.

این مرکز داده که مطابق با استانداردهای Tier III ساخته شده است، میزبانی ابری و سالن‌های داده خصوصی را با قیمت رقابتی ارائه می‌دهد. این مرکز همچنین دارای پتانسیل رشد باورنکردنی و گزینه‌های ساختاری متعددی است که از مجموعه‌های ماژولار و تقسیم‌بندی‌شده پشتیبانی می‌کند.

۳- دیتاسنتر پردیس فناوری Citadel

مساحت: ۷۲۰،۰۰۰ مترمربع (۷،۷۵۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: نوادا، ایالات متحده

پردیس سیتادل توسط سوییچ، یک شرکت مستقر در لاس‌وگاس، ساخته شده و تأسیسات بزرگ مرکز داده را توسعه و راه‌اندازی کرده است.

فضای پردیس به گونه‌ای طراحی شده که از استانداردهای Tier IV فراتر رود. شبکه فیبر آن تاخیر ۹ میلی‌ثانیه‌ای را به سن‌دیگو و لس‌آنجلس، با اتصال ۷ میلی ثانیه به مرکز داده TAHOE RENO 1 در پردیس سیتادل ارائه می‌دهد.

تصویر اتاق آبی توزیع برق سوییچ
تصویر اتاق آبی توزیع برق سوییچ

سوئیچ با بیش از ۲۶۰ فناوری ثبت اختراع، یکی از مبتکرترین ارائه‌دهندگان خدمات مرکز داده است. از جمله امکانات این دیتاسنتر عبارتند از:

  • سیستم سیم‌کشی یکپارچه و دستگاه پشتیبانی محافظ حرارتی برای یک مرکز داده
  • دو عرشه سقف مستقل برای مقاومت در برابر بادهای ۲۰۰ مایل در ساعت
  • سیستم سرور با تجهیزات دفع گرما

این مرکز داده همچنین دارای یک سیستم قدرت UPS اضافی اختصاصی و یک پلت فرم کاهش حملات DDoS همیشه روشن است.

علاوه بر این، سوییچ تنها شرکتی است که دارای شاخص انرژی پاک ۱۰۰٪ است. تمام نمرات A را در کارت امتیازی انرژی سبز کسب کرده است که نقش خود را در شفافیت تولید انرژی، تعهد استفاده از انرژی تجدیدپذیر و سیاست مکان‌سنجی درست نشان می‌دهد.

۲- دیتاسنتر China Mobile

مساحت: ۷۲۰،۰۰۰ مترمربع (۷،۷۵۰،۰۰۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: هوهات، چین

مرکز داده China Mobile در پارک اطلاعات مغولستان در هوهات واقع شده است. با ظرفیت سرویس بیش از ۴۰،۰۰۰ رک در ساختمانی به مساحت ۷۲۰،۰۰۰ مترمربع، یکی از بزرگ‌ترین مراکز داده رایانش ابری در جهان است.

کل این تاسیسات در ۱۰۶ هکتار با سرمایه‌گذاری اولیه ۱.۹۲ میلیارد دلار ساخته شده است. این دیتانتر به عنوان یک سیستم پشتیبانی عملیات متمرکز عمل می‌کند که خدمات سازمانی، مدیریت متمرکز شبکه و تحقیق و توسعه را برای فناوری‌های جدید مانند رایانش ابری و اینترنت 5G ارائه می‌دهد.

۱- دیتاسنتر China Telecom

مساحت: ۱،۰۰۰،۰۰۰ مترمربع (۱۰،۷۶۳،۹۱۰ فوت‌مربع)
موقعیت مکانی: هوهات، چین

China Telecom دارای بزرگ‌ترین مرکز داده اینترنتی در جهان است و بیش از ۵۰٪ سهم بازار را در بازار مرکز داده چین به دست آورده است. این دیتاسنتر عظیم یک شبکه جهانی گسترده از بیش از ۳۰۰ مرکز داده واقع در مناطق اصلی در سرزمین اصلی چین و خارج از چین است.

دیتاسنتر China Telecom واقع در مغولستان داخلی در هوهات
دیتاسنتر China Telecom واقع در مغولستان داخلی در هوهات

بخش اصلی آن در پارک اطلاعات مغولستان در هوهات به مساحت ۱۰۰ هکتار با سرمایه‌گذاری اولیه ۲.۵ میلیارد دلار ساخته شده است. این مکان به دو دلیل اصلی انتخاب شده است:

  • از آنجایی که مغولستان داخلی در کمربند تشعشع دایره اقتصادی پکن-تیانجین قرار دارد، از نظر جغرافیایی برای انتقال داده و خدمات اطلاعاتی مناسب است.
  • میانگین دمای ۴۲.۸ درجه فارنهایت (۶ درجه سانتیگراد) تا هشت ماه در سال خنک کننده هوای آزاد است.

مراکز داده China Telecom بیشتر برای شرکت‌های مخابراتی، رایانش ابری و مالی استفاده می‌شود. خدمات رایانش ابری آن توسط چندین غول فناوری (از جمله علی‌بابا، بایدو و تنسنت) و همچنین شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ استفاده می‌شود.

این شرکت سیاست‌های مرکز داده «سبز» را برای به حداقل رساندن مصرف انرژی ایجاد کرده است. همچنین بر جمع آوری آب باران برای کاهش مصرف آب خانگی تاکید شده است.

نگارش توسط: وارون کومار