Skip to content

هارد دیسک SAS چیست؟

هارد دیسک SAS چیست؟

هارد دیسک SAS چیست؟ مخفف Serial Attached SCSI (SCSI Stand for Interface System Computer Small، معمولا به عنوان "scuzzy" تلفظ می شود) و یک تکنولوژی برای انتقال اطلاعات از و به هارد دیسک است.

در حالی که SAS به رابط اشاره می کند، معمولا برای توصیف یک نوع هارد دیسک، معمولا 10K یا 15K SAS استفاده می شود.

سرعت بالاتر و سطح بالاتری از انعطاف پذیری، SAS را انتخابی واضح برای استفاده سازمانی و در شرایطی که سرعت و قابلیت اطمینان بسیار مهم است، انتخاب می کنند.

هارد دیسک SAS در 2 نوع اصلی قرار دارد: 10K و 15K به سرعت چرخشی هارد دیسک مربوط می شود، یعنی 10،000 و 15،000 دور در دقیقه.

سرعت هارد دیسک SAS

از لحاظ سرعت، بهترین اندازه گیری IOPS (ورودی خروجی ها در هر ثانیه) است که میزان داده ها را اندازه گیری می کند که میزان داده ای را که می توان از آن خواند یا نوشته شده به هارد دیسک را تعیین کرد.

یک درایو معمولی 10K SAS در حدود 120 IOPS و 180 IOPS برای یک هارد دیسک 15K SAS کار می کند. . این به حدود 80 IOPS برای هارد دیسک 7.2K SATA  تقسیم می شود. درایوهای حالت جامد (SSD) می توانند در محدوده بین 4،600 تا 75،000 IOPS بسته به نوع SSD کار کنند .

ظرفیت SAS

دیسک SAS می تواند از 300 گیگابایت تا 900 گیگابایت باشد. آنها ظرفیت کمتری نسبت به درایوهای SATA دارند.

قابلیت اطمینان SAS

هارد دیسک های SAS برای استفاده در کاربردهای پر کاربرد در نظر گرفته شده اند که در آن سرعت و دسترسی بالا نگرانی های اصلی هستند.

درایوهای SAS متوسط ​​زمان بین شکست (MTBF) که به طور کلی حدود 1.2 میلیون ساعت است. این نسبت به 700000 ساعت برای درایوهای SATA و حدود 2 میلیون ساعت برای درایوهای SSD مقایسه می شود.

مصرف برق SAS

درایوهای SAS معمولا بین 5 تا 7 وات در حالت غیرفعال و بین 10 تا 14 وات در شرایط عملیاتی معمول مصرف می کنند.

 پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمائید: تفاوت بین هاردهای SATA و SAS

مزایای SAS بر SATA

SAS دارای مزایای متعددی از درایوهای SATA است.

درایوهای SAS سریعتر هستند و دارای پهنای باند بیشتری نسبت به درایوهای SATA هستند. درایو SAS نیز قابل اعتمادتر از SATA است.

به همین علت، در نهایت SAS تمایل دارد برای برنامه های کاربردی Enterprise استفاده شود، در حالی که SATA در بازار مصرفی قرار می گیرد.

با این حال، سرعت و قابلیت اطمینان به هزینه می رسد و درایوهای SAS ظرفیتی را که درایوهای SATA ارائه می دهند ندارند و تمایل دارند که در هر GB گران تر باشند.